O wizji rolnictwa w Europie

Podziel się tym wpisem:

Podsekretarz stanu Adam Nowak wziął dzisiaj udział w konferencji pn. „Europejskie Porozumienie Rolników: Wizja Europejskiej Partii Ludowej dla rolnictwa w Europie”, która odbyła się w Płowdiw, w Bułgarii. Organizatorem konferencji jest Europejska Partia Ludowa (EPP).

Protesty rolników

Podczas wystąpienia wiceminister Nowak poruszył kwestie związane z Europejskim Zielonym Ładem.

– Rolnicy potrzebują opieki ze strony Unii Europejskiej. Wprowadzanie rygorystycznych norm i wyzwań środowiskowych nie jest drogą do wypracowania porozumienia – powiedział Podsekretarz Stanu.

Wiceminister podkreślił, że unia Europejska powinna rozważyć dobrowolność stosowania wymagań Zielonego Ładu i zapewnić rolnikom odpowiednią rekompensatę finansową za ich stosowanie.

– Decyzje dotyczące przyszłości europejskiego rolnictwa – na każdym etapie – muszą być podejmowane w dialogu z protestującymi, a nie w czterech ścianach unijnych instytucji – zaznaczył Wiceminister.

Oplacalność produkcji rolnej

Podsekretarz stanu Adam Nowak wyraził przekonanie, że w obecnej trudnej sytuacji konieczne jest wzmacnianie i stabilizacja dochodów rolników.

– Jeżeli produkcja rolna nie będzie opłacalna, rolnicy nie będą mogli korzystać z nowoczesnych technologii, takich jak rozwiązania rolnictwa 4.0. To sprawi, że konkurencyjność europejskiego rolnictwa będzie systematycznie spadać – powiedział wiceminister Nowak.

Dopłaty bezpośrednie

Jak zauważył wiceminister Adam Nowak, przez wiele lat stawki płatności bezpośrednie nie były poddawane indeksacji – Musimy dyskutować na ten temat. To znaczący instrument wsparcia w sytuacji rosnących kosztów produkcji – zaznaczył podsekretarz stanu Adam Nowak.

Pozostałe tematy

Wiceszef polskiego resortu rolnictwa poruszył również tematy związane z potrzebą wyrównania standardów produktów rolno-spożywczych niezależnie od kraju pochodzenia oraz unormowania relacji handlowych z pastwami trzecimi.

O wydarzeniu

Dzisiejsza konferencja w Bułgarii była jedną z cyklu konferencji zatytułowanych „Europejskie Porozumienie Rolników: wizja EPP dla rolnictwa w Europie”. Jej celem jest dalszy rozwoju dialogu między rolnikami a politykami w Unii Europejskiej.

Źródło: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/bulgaria-o-wizji-rolnictwa-w-europie/X

Zdjęcie: pixabay