Konferencja „Żywność Przyszłości – Przyszłość Żywienia”

Do Wydarzenia pozostało

  
Realizacja panelu pt. „O żywności inaczej” na konferencji „Żywność Przyszłości została sfinansowana ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

O wydarzeniu „Żywność przyszłości – przyszłość żywienia“

24 października w murach Kuźni Społecznej wraz z Bankiem Żywności w Olsztynie Fundacja GreenLab współorganizowała konferencję pt. „Żywność przyszłości – przyszłość żywienia“.

W wydarzeniu” wziął udział m.in. marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, przedstawiciele samorządu i organizacji pozarządowych. Konferencja jest jednak otwarta dla wszystkich zainteresowanych żywnością i zagadnieniami z nią związanymi.

Panel pt. „O żywności inaczej” został sfinansowany przez Fundację GreenLab, ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Panel „O żywności inaczej” trwał od godziny 10.40 do 11.40. W panelu uczestniczyli:
  1. Prof. dr hab. inż. Katarzyna M. Majewska i dr inż. Joanna Ciborska (Wydział Nauki o Żywności, UWM w Olsztynie).
  2. Dr hab. Michał Krzyżaniak, prof. UWM (Wydział Rolnictwa i Leśnictwa, UWM w Olsztynie, współzałożyciel firmy OVAD sp. z o.o., zajmującej się chowem i przetwarzaniem owadów na cele paszowe i żywnościowe).
  3. Dr hab. Daniel Żarski (IRZiBŻ PAN w Olsztynie).
  4. Dr Piotr Wasyluk.

Oto kilka wybranych głosów z debaty:

Joanna Ciborska zwróciła uwagę na problem nadmiernego spożycia przetworów mięsnych. Jej zdaniem ograniczenie spożycia mięsa nie oznacza konieczności całkowitego wyłączenia produkcji zwierzęcej, ale raczej skupienie się na produktach roślinnych.

Michał Krzyżaniak podkreślił, że owady są już spożywane w wielu regionach świata, choć dla Europejczyków może to być nowość. Zaznaczył, że w obliczu rosnącego zapotrzebowania na żywność, owady mogą stać się alternatywnym źródłem białka zwierzęcego, szczególnie gdy mięso stanie się drogie lub niedostępne.

Daniel Żarski przypomniał, że ryby i akwakultura mają duży potencjał w kontekście przyszłości żywności. Akwakultura nie ogranicza się tylko do ryb, ale obejmuje także skorupiaki, kraby i rośliny. Zaznaczył, że należy jak najlepiej wykorzystać zasoby, a akwakultura jest jednym z bardziej ekologicznych systemów produkcji żywności.

To tylko część głosów, które zabrzmiały w trakcie debaty. Dziękujemy zarówno uczestnikom, jak i gościom, którzy licznie nas odwiedzili. Obiecujemy, że wkrótce spotkamy się ponownie!

Zapraszamy do obejrzenia retransmisji z wydarzenia TUTAJ

Termin:

24 października 2023, godz. 10:00

Miejsce:

Kuźnia Społeczna, ul. Marka Kotańskiego 1, 10-166 Olsztyn

PROGRAM KONFERENCJI

Organizatorzy

Formularz rejestracyjny

Brak aktualnych wydarzeń.

Poprzednie wydarzenia

Konferencja #GreenLab „Polityka klimatyczna. Zielony Ład do korekty” w 26 września 2022 roku była niezwykłym wydarzeniem, ale gdybyście chcieli sobie przypomnieć lub zachęcić znajomych, aby wzięli udział w następnej edycji, to przygotowaliśmy film podsumowujący. Zachęcamy do oglądania i udostępniania.