PKN Orlen chce przeznaczyć 7,4 mld zł do 2030 r. na realizację strategii wodorowej

Podziel się tym wpisem:

Autor: Zespół GreenLab

Rada nadzorcza Orlenu zatwierdziła strategię grupy, dotyczącą inwestycji w wodór — poinformowała spółka. PKN Orlen szacuje nakłady inwestycyjne na realizację strategii wodorowej na 7,4 mld zł do 2030 r. Orlen zakłada, że w 2030 roku ok. 50 proc. wolumenu produkcji wodoru w grupie ma być nisko- i zeroemisyjne.

  • Spółka szacuje, że realizacja zaplanowanych działań będzie wymagała nakładów inwestycyjnych rzędu 7,4 mld zł.
  • Strategia wodorowa będzie realizowana w czterech obszarach: mobilność, rafineria i petrochemia, badania i rozwój oraz przemysł i energetyka.
  • Spółka planuje budowę 10 hubów wodorowych, głównie w Polsce i Czechach.
  • Do 2030 r. koncern chce także uruchomić ponad 100 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru wraz z niezbędną logistyką na obszarze Europy Środkowej. W Polsce powstanie ich ok. 57, na Słowacji ok. 28, a w Czechach ok. 26.

Do 2030 r. przeznaczymy ponad 7 mld zł na inwestycje, dzięki którym blisko połowa produkowanego w Grupie Orlen wodoru będzie nisko- i zeroemisyjna. W ten sposób zmniejszymy o 1,6 mln ton emisję CO2. Już mamy silne kompetencje w rozwoju technologii wodorowych, poparte dużym doświadczeniem. Z kolei realizacja strategii w tym obszarze uplasuje nas jako partnera pierwszego wyboru w budowaniu gospodarki wodorowej w Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Najważniejsze projekty w ramach realizacji Strategii Wodorowej Orlenu obejmują:

  • Budowę ponad 100 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru wraz z niezbędną logistyką na obszarze Europy Środkowej.
  • Budowę nowych mocy wytwórczych wodoru zero i niskoemisyjnego o mocy ok. 540 MW, w tym z wykorzystaniem technologii elektrolizy wody zasilanej OZE oraz instalacji przetwarzania odpadów komunalnych w kierunku wodoru.
  • Budow ięnstalacji dedykowanych redukcji emisji CO2 z istniejących instalacji produkcji wodoru z wykorzystaniem technologii wychwytywania, wykorzystania lub magazynowania CO2.