PKP Energetyka ogłasza przetarg na wodorowy system magazynowania energii trakcyjnej

Podziel się tym wpisem:

Autor: Zespół GreenLab

Na początku lipca ubiegłego roku PKP Energetyka oficjalnie uruchomiła trakcyjny magazyn energii, zlokalizowany przy podstacji trakcyjnej w Garbcach (woj. Dolnośląskie). Instalacja o mocy 5,5 MW i pojemności użytecznej 1,2 MWh jest największym magazynem energii pracującym na potrzeby trakcyjne w Europie. Spółka zapowiadała wtedy, że nie jest to jej ostatnie słowo w zakresie magazynowania energii i właśnie materializują się te zapowiedzi.

  • Firma opublikowała postępowanie przetargowe na dostawę kompletu elementów do budowy wodorowego systemu magazynowania energii.
  • Będzie to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce dedykowane kolei. 
  • Wytwarzany wodór będzie w 100% zielony – będzie on uzyskiwany w procesie elektrolizy dzięki energii pochodzącej ze słońca.

Firma opublikowała postępowanie przetargowe na dostawę kompletu elementów do budowy wodorowego systemu magazynowania energii. Koncepcja rozwiązania została wypracowana wspólnie przez ekspertów PKP Energetyka i naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego pod przewodnictwem prof. Grzegorza Benyska. Będzie to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce dedykowane kolei. 

Zapytanie ofertowe na dostawę kompletu elementów do budowy wodorowego systemu magazynowania energii: https://bazakonkurencyjnosci.funduszeeuropejskie.gov.pl/ogloszenia/90170

Zgodnie z nim układ wodorowy ma współpracować z instalacją fotowoltaiczną powstającą przy podstacji trakcyjnej w Garbcach. Jego głównym zadaniem będzie wytwarzanie, magazynowanie i spalanie wodoru. 

Wytwarzany wodór będzie w 100% zielony – będzie on uzyskiwany w procesie elektrolizy dzięki energii pochodzącej ze słońca. Tak wyprodukowany wodór będzie wykorzystywany do zasilania trakcji. Warto zwrócić uwagę, że zgodnie z projektem układ będzie umożliwiał odłączanie napełnionych butli z wodorem, dzięki czemu wyprodukowany pierwiastek będzie wykorzystywany także np. do zasilania pociągów PKP Energetyka. Wdrożenie tego rodzaju rozwiązań technologicznych może stanowić kolejny istotny krok w rozwoju polskiej kolei.