Pierwsze Biennale Klimatu w Wiedniu połączy zrównoważony rozwój i świat sztuki

Podziel się tym wpisem:

Wiedeń przygotowuje swoje pierwsze biennale klimatyczne, które rozpoczęło się 5 kwietnia i potrwa do 14 lipca 2024 r. Festiwal w innowacyjny sposób połączy sztukę współczesną z ochroną klimatu i pokaże, jak kultura może przyczynić się do zrównoważonej przyszłości. Siedzibą festiwalu jest KunstHaus Wien czyli otwarte miesiąc temu po gruntownej renowacji Muzeum Hundertwassera. Przez najbliższe miesiące w całym mieście odbywać się będą różne wydarzenia tematyczne.

Na początku kwietnia cały Wiedeń ożyje pierwszym w historii biennale klimatycznym. To innowacyjny i interaktywny projekt artystyczny, którego tematem przewodnim są skutki społeczne związane ze zmianami klimatycznymi. W ciągu 100 dni, od 5 kwietnia do 14 lipca, odwiedzający będą mogli odkryć potencjał sztuki, designu, architektury i nauki oraz przyczynić się do kreatywnych rozwiązań różnych wyzwań współczesności.

„Dzięki swojej wizji sztuka i kultura mogą przyczynić się do tworzenia przyszłości przyjaznej dla klimatu, docierając jednocześnie do szerokiego grona odbiorców. Dzięki różnorodnemu programowi Wiedeńskie Biennale Klimatu powinno pełnić funkcję projektu demonstracyjnego i platformy wymiany doświadczeń” – podkreśla potencjał festiwalu jako modelu dla podobnych wydarzeń wiedeński członek zarządu miasta ds. klimatu, Jürgen Czernohorszky.

Biennale inicjuje miasto, a jego organizatorem jest KunstHaus Wien, które od swojego powstania w latach 90. XX wieku zajmuje się „zielonymi motywami” zgodnie z wizją Friedensreicha Hunderwassera. Tu będzie też siedziba festiwalu. Muzeum zaprezentuje się w nowej, bardziej zrównoważonej formie po zakończonej przebudowie. Na zwiedzających czeka nie tylko wystawa sztuki, ale także warsztaty, koncerty, dyskusje czy sympozjum klimatyczne.

Dzięki ponad 60 współpracującym partnerom będzie można uczestniczyć w różnych wydarzeniach w naddunajskiej metropolii. Organizatorzy zapraszają na przykład do eksperymentalnej przestrzeni na terenie dawnej stacji Nordwestbahnhof, którą miasto dziś wykorzystuje jedynie jako stację towarową, a która w przyszłości zostanie przekształcona w nowoczesną dzielnicę. Ale zanim to nastąpi, artyści ze StudioVlayStreeruwitz i Isolde Rajek stworzą tu „klimatyczną stołówkę” i przedstawią swoją wizję zaopatrzenia miasta w żywność w przyszłości. Będzie to miało również wpływ na gospodarkę o obiegu zamkniętym i zrównoważone projektowanie. Vienna Design Festival przygotowuje obszerną wystawę, swój projekt przygotowuje także Wiedeńska Agencja Gospodarcza, która we współpracy z Uniwersytetem Technicznym upcyklinguje już nieużyteczne zasoby w nowe materiały dla projektantów i architektów.

Wśród instytucji biorących udział w ciekawych projektach w ramach biennale można wymienić m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej Belvedere 21, Dzielnicę Muzeów MuseumsQuartier Wien czy Muzeum Sztuki Stosowanej MAK.

www.biennale.wien

Źródło, zdjęcie: Vienna International Offices, https://pap-mediaroom.pl/nauka-i-technologie/pierwsze-biennale-klimatu-w-wiedniu-polaczy-zrownowazony-rozwoj-i-swiat-sztuki