Kolejne miasto planuje kupić elektryczne autobusy

Podziel się tym wpisem:

Elektryczne autobusy miejskie stają się coraz popularniejszą alternatywą dla spalinowej wersji. Włodarze kolejnych miast chcą postawić na elektryczny transport. Tym razem plany wysnuwa Olsztyn.

Urząd Miasta w Olsztynie poinformował, że władze planują zakup elektrycznych autobusów oraz tramwajów, wraz z niezbędną do ich funkcjonowania infrastrukturą.  

„To kolejna inwestycja w zakresie komunikacji publicznej, która ma poprawić komfort pasażerów” – podał Urząd Miasta w Olsztynie.

Elektromobilność

Główne założenia projektu pod nazwą „Poprawa Mobilności Miejskiej Ekotransport w Olsztynie” to zakup dwudziestu autobusów elektrycznych, budowa stacji ładowania na pętlach i przystankach autobusowych, zakup 6 tramwajów i przebudowa dojść pieszych do przystanków wraz z nasadzeniami zieleni.

„Właśnie złożyliśmy wniosek o dofinansowanie z programu Polska Wschodnia. Nasz projekt jest rozpatrywany w formule pozakonkursowej. Zabiegamy o dofinansowanie o wartości około 200 milionów złotych. Dodatkowo zakładamy, że około 90 milionów dołożymy z własnej kasy”- poinformował prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. Dodał, że projekt obejmuje szereg zadań, skierowanych na podniesienie komfortu korzystania z komunikacji publicznej oraz na ekologię.

W Olsztynie przybędzie też przystanków wyposażonych w biletomaty i tablice informacji pasażerskiej. Przewidziano też montaż kamer przystankowych oraz routerów 5G w pojazdach.

To kolejne inwestycje w poprawę komfortu korzystania z komunikacji miejskiej w Olsztynie. Pod koniec ubiegłego roku zakończył się projekt budowy II linii tramwajowej, który zakładał przede wszystkim budowę ponad 6 kilometrów linii tramwajowej w ciągu al. Piłsudskiego, ul. Wyszyńskiego, ul. Synów Pułku, ul. Krasickiego i ul. Wilczyńskiego do osiedla Pieczewo.

Do tego budowę dwóch nowych krańcówek: w Pieczewie i przy Wysokiej Bramie. Projekt obejmował także budowę zajezdni tramwajowej, zakup 12 nowych tramwajów i szereg udogodnień dla pasażerów komunikacji miejskiej.

źródło: pap, https://zieloneaktywa.pl/Kolejne-miasto-planuje-kupic-elektryczne-autobusy-110a

fot. pixabay.com