Aramco Digital i Intel zamierzają nawiązać współpracę w celu stworzenia pierwszego saudyjskiego ośrodka rozwoju sieci RAN

Podziel się tym wpisem:

Firmy Aramco Digital i Intel ogłosiły zamiar stworzenia pierwszego w Arabii Saudyjskiej centrum rozwojowego sieci RAN (sieć z dostępem radiowym, Radio Access Network). Zgodnie z oczekiwaniami obiekt ten ma stymulować innowacje, sprzyjać rozwojowi technologii i przyczyniać się do kształtowania krajobrazu transformacji cyfrowej w królestwie.

Wspólny wysiłek ma na celu przyspieszenie rozwoju i wdrażania technologii otwartej sieci RAN, umożliwiając królestwu Saudów stworzenie odpornej i prężnej infrastruktury komunikacyjnej, skoncentrowanej na przyspieszeniu tempa cyfryzacji różnych branż. Współpraca ta ma być spójna z realizowanym w Arabii Saudyjskiej projektem Vision 2030, którego głównymi celami są rozwój technologiczny i dywersyfikacja ekonomiczna.

Otwarta sieć z dostępem radiowym, czyli RAN, to podlegający ciągłym zmianom paradygmat w architekturze sieci bezprzewodowej, który umożliwia większą elastyczność, interoperacyjność i innowacyjność. Aramco Digital oferuje głębokie zrozumienie potrzeb i ambicji Arabii Saudyjskiej w zakresie rozwoju oraz szans, jakie niesie ze sobą wdrożenie otwartej sieci RAN, a także spojrzenie na realia gospodarcze królestwa z wyjątkowej perspektywy. Intel, pionier na polach technologii obliczeniowych i komunikacyjnych, wnosi do tej współpracy specjalistyczną wiedzę z zakresu technologii otwartych sieci RAN.

Najważniejsze fakty dotyczące współpracy:

1. **Centrum innowacji:** Centrum Rozwoju Otwartej Sieci RAN ma pełnić rolę centrum innowacji, sprzyjając współpracy między inżynierami, badaczami i branżowymi ekspertami z Aramco Digital i Intela.

2. **Rozwój lokalnych talentów:** Centrum ma przyczyniać się do rozwoju lokalnych talentów poprzez ofertę szkoleń i umożliwianie zdobycia praktycznego doświadczenia z szybko zmieniającej się dziedziny technologii obliczeniowych otwartej sieci RAN i Edge.

3. **Wpływ na gospodarkę:** Współpraca ma przyczynić się do rozwoju lokalnej gospodarki dzięki stymulującym technologicznie inicjatywom, zgodnym z szeroko pojmowanymi celami projektu Vision 2030.

4. **Globalna współpraca:** Oczekuje się, że współpraca nad otwartą siecią RAN między Aramco Digital i Intelem ma mieć charakter transgraniczny, dzięki czemu Arabia Saudyjska zyska kontakt z globalnymi realiami rozwoju i wdrażania otwartych sieci RAN i Edge.

Dyrektor generalny Aramco Digital, Tareq Amin, wyjaśnia:

„Ta współpraca stanowi potwierdzenie naszego zaangażowania na rzecz promowania innowacji w Arabii Saudyjskiej. Centrum Rozwoju Otwartej Sieci RAN ma być katalizatorem cyfrowej ewolucji, który będzie stanowił platformę do współpracy, rozwoju umiejętności i tworzenia prężnego systemu technologicznego. Centralnym celem tej współpracy jest stworzenie tętniącego życiem lokalnego potencjału na rzecz zaawansowanych technologii 5G, a w przyszłości – 6G”.

„Z satysfakcją rozpoczynamy współpracę z Aramco Digital nad otwartą siecią RAN. W ramach tej współpracy nastąpi połączenie technologicznej biegłości Intela w dziedzinie sieci, rozwiązań typu „edge” i oprogramowania ze znajomością lokalnych realiów i statusem lidera branży Aramco Digital. Razem zamierzamy przyspieszyć wdrażanie rozwiązań w postaci edge-native otwartej sieci RAN w Arabii Saudyjskiej i nie tylko” – twierdzi Sachin Katti, starszy wiceprezes Intela i dyrektor generalny Network and Edge Group.

Centrum Rozwoju Otwartej Sieci RAN ma rozpocząć działalność w 2024 roku, co będzie kamieniem milowym na drodze Arabii Saudyjskiej ku przyszłości opartej na technologii.

Profil Aramco Digital:

Aramco Digital to cyfrowa i technologiczna filia Aramco, globalnego koncernu paliwowo-energetycznego. Celem Aramco Digital jest promowanie transformacji cyfrowej i innowacji technologicznych w szeregu różnych branż.

Profil Intel:

Intel (NASDAQ: INTC) to światowy lider innowacji na polu technologii obliczeniowych. Firma projektuje i wytwarza istotne technologie, będące podstawą działania urządzeń obliczeniowych na całym świecie.

Źródło: https://pap-mediaroom.pl/biznes-i-finanse/aramco-digital-i-intel-zamierzaja-nawiazac-wspolprace-w-celu-stworzenia-pierwszego

Wersja źródłowa dostępna na businesswire.com: https://www.businesswire.com/news/home/20240115166025/pl/ , AETOSWire

Zdjęcie: pexels