Do Wydarzenia pozostało
O wydarzeniu
Tematem przewodnim konferencji będzie kryzys energetyczny wywołany przez agresję rosyjską na Ukrainę w lutym 2022 roku. Wybitni eksperci zastanowią się w tym kontekście nad unijnym Zielonym Ładem. Dotychczasowa polityka klimatyczna i energetyczna UE spowodowała, że cała wspólnota stała się głęboko zależna od rosyjskich surowców, a tym samym wojna na Ukrainie w dramatyczny sposób zwiększyła koszty tej polityki w sytuacji kryzysu energetycznego. Bruksela odpowiedziała na ten kryzys, dążąc do stopniowej dywersyfikacji źródeł rosyjskich. Pojawiły się też postulaty wprowadzenia w niektórych państwach członkowskich pułapów cenowych dla energii dla odbiorców końcowych. Niemniej kryzys energetyczny w Europie wywołany przez Federację Rosyjską zmusza do rewizji wcześniejszej polityki.
Termin:
26 września 2022, godz. 10:00

Prelegenci

prof. dr hab.
Tomasz Grzegorz Grosse
Socjolog, politolog i historyk. Profesorem na Uniwersytecie Warszawskim.
Redaktor naczelny kwartalnika Analizy Międzynarodowe, członek Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej. Specjalizuje się w problematyce rozwoju regionalnego, studiach europejskich i zarządzania w administracji publicznej.

Paweł Sałek
Doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej
Urzędnik, specjalista ochrony środowiska i energetyki, w latach 2015–2018 sekretarz stanu w Ministerstwa Środowiska i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej, od 2018 doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Jakub Wiech
Polski dziennikarz gospodarczy, eseista, poeta. Redaktor portalu Defence24.pl.
W czerwcu 2020 został nagrodzony za najlepszą publikację o rynku energii elektrycznej w konkursie Towarowej Giełdy Energii „Platynowe Megawaty”.

dr hab. Mariusz Ruszel
Polski politolog, dr hab. nauk społecznych, profesor uczelni Zakładu Ekonomii i prodziekan Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.
Profesor na uczelni w Zakładzie Ekonomii oraz prodziekan na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza i prezes zarządu w Instytucie Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza

dr Michał Paszkowski
politolog z Instytutu Europy Środkowej
Wysoko wykwalifikowany analityk zajmujący się badaniami naftowymi z szerokim doświadczeniem i wieloletnim zainteresowaniem energetyką.
Przedstawiciel Ministerstwa Aktywów Państwowych
…
…
Przedstawiciel Agencji Rynku Energi S.A.
…
…
Przedstawiciel Tauron Polska Energia
…
…
Przedstawiciel PGE Polska Grupa Energetyczna
…
…
Przedstawiciel Banku Gospodarstwa Krajowego
…
…
Przedstawiciel Stałego Przedstawicielstwa RP przy NATO
…
…
Przedstawiciel Enea S.A.
…
…
PoBIERZ PROGRAM KONFERENCJI