Zielony wodór z niemieckiego offshoru

Podziel się tym wpisem:

Autor: Zespół GreenLab

Niemcy przygotowują się do pierwszego na świecie przetargu na pilotażowy projekt morskiej energii wiatrowej, gdzie wyprodukowana energia będzie wykorzystana do produkcji zielonego wodoru.

  • Rozporządzenie jest oficjalnie neutralne pod względem technologicznym ponieważ uważa się, że ​​morska energetyka wiatrowa jest najbardziej zaawansowaną technologią umożliwiającą bezpośrednie wytwarzanie wodoru na morzu poprzez elektrolizę.
  • Rząd federalny przeznaczył 50 milionów euro z pakietu energetyczno-klimatycznego na testowe morskie instalacje produkcyjne odnawialnego wodoru.


Niemieckie ministerstwo gospodarki i energetyki opublikowało rozporządzenie umożliwiające przyznanie terenów pod produkcję zielonego wodoru w niemieckiej wyłącznej strefie ekonomicznej (WSE) na Morzu Północnym. Ministerstwo podało, że pierwsza runda przetargowa jest zaplanowana na przyszły rok.

Rozporządzenie jest oficjalnie neutralne pod względem technologicznym ponieważ uważa się, że ​​morska energetyka wiatrowa jest najbardziej zaawansowaną technologią umożliwiającą bezpośrednie wytwarzanie wodoru na morzu poprzez elektrolizę. RWE wraz z Shell i Siemens Energy planują do 2025 r. zainstalować w pobliżu wyspy Helgoland dwie turbiny wiatrowe Siemens Gamesa o mocy 14 MW każda zintegrowane z elektrolizerem. Rząd federalny przeznaczył 50 milionów euro z pakietu energetyczno-klimatycznego na testowe morskie instalacje produkcyjne odnawialnego wodoru.