PERN planuje budowę kolejnych instalacji fotowoltaicznych. Inwestuje w zieloną energię

Podziel się tym wpisem:

Przedsiębiorstwo ogłosiło, iż zamierza wybudować w swoich bazach paliw: w Koluszkach i w Boronowie, a także na terenie stacji pomp w Rypinie, Pelplinie i Łasinie instalacje fotowoltaiczne.

W każdej ze wspomnianych lokalizacji instalacje będą miały moc do 50 kWp. Spółka ogłosiła przetarg na inwestycje, a oferty można składać do 14 lutego.

Energia uzyskana z paneli ma przyczynić się do obniżenia kosztów energii elektrycznej wykorzystywanej przez spółkę, co zdecydowanie będzie pozytywnym działaniem w stronę środowiska naturalnego.

Wzmocnienie działań

PERN ogłosił, że jego bazy paliw w Koluszkach i Boronowie oraz stacje pomp w Rypinie, Pelpinie i Łasinie to „obiekty, w których spółka planuje zbudowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych”.

„Właśnie ruszyło postępowanie przetargowe na zaprojektowanie i budowę instalacji o mocy do 50 kWp w każdym miejscu” – oznajmiono w komunikacie.

Spółka przekazała w komunikacie, że termin składania ofert mija 14 lutego. „Przetarg jest kolejnym etapem rozwoju PERN w obszarze energii słonecznej” – zaznaczyła spółka.

Instalacje fotowoltaiczne działają już w bazach paliw w Emilianowie, Rejowcu oraz Boronowie. Co więcej w tej ostatniej lokalizacji planowana obecnie inwestycja ma zwiększyć posiadaną tam moc o 100 proc.

„Jednocześnie trwają prace nad uruchomieniem postępowań dla kolejnych 30 lokalizacji” – podkreśliła spółka.


Spółka strategiczna dla Polski

PERN, który swoją siedzibę ma w Płocku, to strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski podmiot, który zarządza infrastrukturą krytyczną. Spółka odpowiada za tłoczenie rurociągami ropy naftowej w Polsce do rafinerii należącej do Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku oraz do rafinerii w Niemczech – Schwedt i Leuna oraz za magazynowanie w swych bazach na terenie kraju, zarówno surowca, jak i paliw płynnych.

W naszym kraju spółka dysponuje 19 bazami paliw, w których pojemność przekracza w sumie 2,6 mln m sześc., i 4 bazami ropy naftowej o łącznej pojemności ponad 4,1 mln m sześc.

W sumie w tym roku inwestycje PERN wyniosą 450 mln zł, w tym nakłady na remonty – 90 mln zł.

Wcześniej PERN poinformował, że budowa instalacji fotowoltaicznych jest elementem projektu „PERN producentem zielonej energii”, a jego realizacja odbywa się w ramach strategii przyjętej na lata 2021-2024. Na inwestycje w tym czasie przeznaczono 130 mln zł.

Pierwsza instalacja fotowoltaiczna PERN powstała w bazie paliw w Boronowie w 2020 r.

Pap/PERN, https://zieloneaktywa.pl/PERN-planuje-budowe-kolejnych-instalacji-fotowoltaicznych-Inwestuje-w-zielona-energie-84a

Fot. www.pexels.com