1 proc. najbogatszych wyemitowało tyle samo dwutlenku węgla, co dwie trzecie ludzkości

Podziel się tym wpisem:

Z nowego raportu organizacji humanitarnej Oxfam wynika, że w 2019 roku najbogatsza część światowej populacji. stanowiąca 1 proc. ludzkości, wyemitowała tyle dwutlenku węgla, co dwie trzecie mieszkańców Ziemi.

1 proc. najbogatszych ludzi odpowiadało za 16 proc. całkowitej światowej emisji CO2 w 2019 roku – poinformowała Oxfam w poniedziałek.

Odpowiednie opodatkowanie superbogatych pomogłoby ograniczyć zarówno zmiany klimatyczne, jak też nierówności – oceniła organizacja.

Oxfam prognozuje, że zwiększenie emisji CO2 doprowadzi do nawet 1,3 mln zgonów spowodowanych nadmiernym upałem. Większość z nich nastąpi w latach 2020–30.

„Superbogaci plądrują i zanieczyszczają planetę, przez co ludzkość dusi się z powodu ekstremalnych upałów, powodzi i suszy” – stwierdził dyrektor wykonawczy Oxfam Amitabh Behar.

„Przez lata walczyliśmy o zakończenie ery paliw kopalnych, aby ocalić miliony istnień ludzkich i naszą planetę. (Obecnie widać) wyraźniej, niż kiedykolwiek, że będzie to niemożliwe, dopóki również nie zakończymy ery skrajnego bogactwa” – powiedział Behar.

„Brak opodatkowania bogatych pozwala najbogatszym okradać nas, rujnować naszą planetę i odstępować od demokracji. Opodatkowanie skrajnego bogactwa zmienia nasze szanse na walkę zarówno z nierównościami, jak też z kryzysem klimatycznym. Stawką są biliony dolarów na inwestycje w dynamiczne, ekologiczne rządy XXI wieku, ale także na wzmocnienie naszych demokracji” – dodał. (PAP)

Źródło: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C99449%2Corganizacja-oxfam-1-proc-najbogatszych-wyemitowalo-tyle-samo-dwutlenku-wegla