Polsko-norweska współpraca dotycząca transformacji energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego

Podziel się tym wpisem:

Polsko-norweska współpraca dot. transformacji i bezpieczeństwa energetycznego to temat rozmowy wiceministra klimatu i środowiska Krzysztofa Bolesty z ambasadorem Norwegii Øystein Bø. Spotkanie odbyło się 13 marca 2024 r. w Warszawie.

Jak podkreślił wiceminister Krzysztof Bolesta, Polskę i Norwegię łączą istotne relacje w sektorze węglowodorów. Dodał, że stabilne dostawy ropy z Norwegii i partnerstwo w zakresie dostaw gazu są dla Polski ważne, również ze względu na wojnę, toczącą się za naszą wschodnią granicą.

Norwegia to stabilny i niezawodny partner w zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski, ale i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Liczymy na kontynuację udanej współpracy w zakresie wydobycia gazu ziemnego

– powiedział.

Wiceminister Bolesta zwrócił także uwagę, że transformacja energetyczna polskiej gospodarki opiera się głównie na energetyce słonecznej oraz morskiej i lądowej energetyce wiatrowej.

Udział energii odnawialnej w całkowitej mocy zainstalowanej w Polsce wynosi już obecnie ponad 42%. Z satysfakcją odnotowuję obecność norweskich firm na rynku morskiej energetyki wiatrowej w naszym kraju. Ich ogromne doświadczenie z pewnością będzie sprzyjać rozwojowi polskich projektów

– zaznaczył.

Zdaniem wiceministra Polska jest też otwarta na nawiązywanie nowych partnerstw wodorowych i pogłębienie polsko-norweskiej współpracy naukowo-badawczej w zakresie wodoru.

Wiceminister Bolesta podczas spotkania z ambasadorem Øystein Bø przypomniał również, że Polska jest największym beneficjentem Funduszy Norweskich i EOG, które stanowią kluczowe narzędzie finansowania polskiej transformacji energetycznej.

Źródło, zdjęcie: https://www.gov.pl/web/klimat/wiceminister-krzysztof-bolesta-o-wspolpracy-energetycznej-n