PGE rozpoczęła budowę jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych

Podziel się tym wpisem:

Grupa PGE rozpoczęła na Podkarpaciu budowę jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych – PV Jeziórko. Do końca przyszłego roku powstanie instalacja o mocy 100 MW.

Realizując tę inwestycję PGE będzie korzystało z najnowocześniejszych paneli o wysokiej produktywności. W 2023 roku z instalacji o mocy 100 MW produkowana będzie energia elektryczna odpowiadająca zapotrzebowaniu blisko 50 tysięcy gospodarstw domowych. W 2024 roku PV Jeziórko osiągnie docelową moc 153 MW – powiedział Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Prezes PGE dodał, że do 2030 roku spółka planuje wybudować 3 GW nowych mocy pochodzących z instalacji fotowoltaicznych.

Wielka inwestycja

W Gminie Grębów położonej ok 10 km od Tarnobrzega powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 100 MW.

Będzie się składać z blisko 200 tys. nowoczesnych, monokrystalicznych paneli słonecznych o mocy ponad 500 W każdy. Parametry techniczne paneli pozwolą na uzyskanie wysokiej produktywności w warunkach pogodowych typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce.

„Panele zamontowane na farmie PV Jeziórko będą bifacjalne. Oznacza to, że mogą one absorbować światło dwustronnie, zarówno  bezpośrednio padające na ogniwo, jak i odbite – docierające od tyłu. Wykorzystanie tego typu modułów pozwoli zwiększyć produkcję o kilka procent. Według wstępnych szacunków, będzie się ona kształtować w instalacji o mocy 100 MW na poziomie ok. 107 tys. MWh rocznie” – mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna, spółki z Grupy PGE odpowiadającej za powstanie projektów fotowoltaicznych.

Budowa jest częścią programu inwestycyjnego Grupy PGE, który związany jest z energetyką słoneczną. Pierwsze efekty pracy PGE zaprezentowała już kilka tygodniu temu. To wtedy zakończyły się prace budowlane na 19 farmach fotowoltaicznych, z których każda ma moc do 1 MW. Inwestycje te powstały w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, lubelskim i mazowieckim.

Kolejne inwestycje

W 2023 roku wybudowane zostaną kolejne 24 instalacje.

Będą to zarówno elektrownie jednomegawatowe, jak i farmy o większych mocach. Najważniejsze z nich, oprócz PV Jeziórko to: PV Augustynka (25 MW – powiat siemiatycki), PV Żółtańce (15 MW – powiat chełmski), PV Huszlew (13 MW – powiat łosicki), PV Gutki (12 MW – powiat grajewski), PV Pasterzowice (8 MW – powiat żagański), PV Krotoszyn (5 MW – powiat krotoszyński) – przekazała spółka w komunikacie.

Zielona energia

Spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Jest w posiadaniu 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrowni szczytowo-pompowych oraz 24 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2433,1 MW.

W sumie w przyszłym roku PGE będzie mieć wybudowanych lub w budowie instalacji słonecznych o łącznej mocy ok. 500 MW.

Materiał sponsorowany