Z kopalni do wiatraków. Kolejna grupa górników przejdzie szkolenie na turbinach wiatrowych

Podziel się tym wpisem:

To już druga grupa górników, którzy zainteresowani programem służącym zdobyciu kwalifikacji potrzebnych w sektorze energetyki wiatrowej, zgłosiła się do szkoleń na turbinach wiatrowych. Pierwsza grupa została przeszkolona jesienią 2023 roku.

Program „Wiatr – kopalnia możliwości” powstał we współpracy firm EDF Renewables Polska, Vulcan Training & Consultancy oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), która rekrutuje uczestników szkoleń. W szkoleniach biorą udział zarówno byli pracownicy górnictwa, jak i obecni, czynni górnicy z kopalń, które są przeznaczone do wygaszenia.

Możliwość przebranżowienia

Szkolenia mają przygotować górników, którzy odchodzą ze swojej branży do pracy w nowym sektorze. Choć zarówno górnictwo, jak i sektor energii wiatrowej dotyczy samej energii, górnicy muszą przejść szkolenia, które pozwolą im na przekwalifikowanie się i nabycie niezbędnych umiejętności, aby mogli starać się o pracę przy instalacji i serwisowaniu turbin wiatrowych.

– Trzeba już myśleć powoli o możliwości zmiany zatrudnienia. Zielona energia idzie w górę i na pewno będzie potrzeba ludzi do tego, pracowników. Zobaczyłem ogłoszenie i zgłosiłem się, postanowiłem przyjechać na spotkanie. Zainteresowanie jest duże, więc zobaczymy, jak to będzie – powiedział, cytowany informacji SRK, kandydat do drugiej tury szkoleń Paweł Żmuda.

– Byłbym chętny zmienić (pracę – red.), jeśli będą takie możliwości finansowe i praca będzie korzystniejsza. W górnictwie funkcjonuję dziesięć lat i to początki tego czasu, kiedy się trzeba zastanawiać, co będzie i już teraz podejmować decyzje – uznał Żmuda.

Specjalne szkolenia

W przeciągu 3 lat program ma objąć ok. 60 górników, którzy będą szkoleniu po ok. 10 osób w odstępie co pół roku. Kursy realizowane są w Szczecinie, zgodnie z międzynarodowymi standardami Global Wind Organisation, a także wytycznymi Urzędu Dozoru Technicznego i Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Górnicy zapoznawaniu są ze środowiskiem i specyfiką pracy przy turbinach wiatrowych oraz m.in. zasadami udzielania pierwszej pomocy, ochrony przeciwpożarowej czy dźwigania urządzeń. Są szkoleni z zasad pracy na wysokości i obsługi urządzeń elektrycznych oraz poznają branżowe słownictwo w języku angielskim.

Organizatorzy szkolenia podkreślają, że nadchodzące lata to coraz większe zapotrzebowanie na wykfalifikowanych pracowników z branży turbin wiatrowych: ich serwisowania oraz montażu.

Szacuje się, że w najbliższych latach, sektor będzie potrzebował nawet kilkadziesiąt tysięcy pracowników. Zdaniem organizatorów, to właśnie górnicy zdają się być idealnymi kandydatami do przekwalifikowania się właśnie do sfery energetyki wiatrowej.

Wspomniane szkolenia to także możliwość i szansa dla pracowników kopalń, które z czasem zostaną wygaszone.

***Rekrutacją do szkoleń w programie „Wiatr – kopalnia możliwości” zajmuje się Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Chętni mogą zgłaszać się bezpośrednio w Dziale Kadr i Polityki Personalnej SRK (tel. 32 432 10 38, 32 432 10 32) oraz poprzez formularz na stronie internetowej wiatr-kopalniamozliwosci.pl.

źródło:

https://zieloneaktywa.pl/Z-kopalni-do-wiatrakow-Kolejna-grupa-gornikow-przejdzie-szkolenie-na-turbinach-wiatrowych-81a

fot. Pexels