Polska może stać się jednym z europejskich liderów recyklingu śmigieł turbin wiatrowych

Podziel się tym wpisem:

Autor: Zespół GreenLab

Dzięki badaniom naukowym Polska może stać się jednym z europejskich liderów recyklingu śmigieł turbin wiatrowych. Polscy badacze opracowali technologię recyklingu, która jest efektywna środowiskowo i ekonomicznie. 

  • W przyszłym roku liczba wycofanych w Europie z użycia turbin wirników elektrowni wiatrowych sięgnie około 14 000 sztuk.

Recykling kompozytów, z których wykonane są śmigła, jest bardzo trudny i energochłonny, ale przy odpowiednich technologiach jest efektywny – mówi prof. dr hab. Barbara Tora, z Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH, przewodnicząca Rady Naukowej polskiej firmy 2loop Tech S.A.  

Dzięki współpracy z naukowcami oraz bazując na naszym doświadczaniu w tworzeniu pierwszej w Europie bezodpadowej metody odzyskiwania surowców z paneli fotowoltaicznych, opracowaliśmy technologię recyklingu śmigieł turbin wiatrowych, która jest efektywna środowiskowo i ekonomicznie  – dodaje prof. Tora. 

Według WindEurope, już w przyszłym roku liczba wycofanych w Europie z użycia turbin wirników elektrowni wiatrowych sięgnie około 14 000 sztuk. Dziś w Europie działa ponad 77 tysięcy elektrowni wiatrowych, z czego około 640 zostało wybudowanych w 2017 roku. W samej tylko Danii do tej pory zlikwidowano 174 turbiny wiatrowe, generujące dotychczas niemal 100 megawatów mocy.  Ilość przeznaczonych do utylizacji samych śmigieł, zbudowanych z kompozytów, sięgnie do 2035 roku gigantycznej wartości 225 tysięcy ton. 

Szacuje się, że w najbliższych latach w samej Polsce konieczne będzie zutylizowanie ponad 100 000 ton paneli. To tak, jakby zezłomować ponad 11 tysięcy samolotów F16. Panel nie jest wprawdzie tak skomplikowany jak samolot wielozadaniowy, ale nie znaczy to, że można go po prostu wyrzucić – mówiła prof. dr hab. Barbara Tora, z Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH, przewodnicząca Rady Naukowej 2loop Tech S.A. w wywiadzie dla Business Insider. 

Jednym z problemów w przetworzeniu turbin wiatrowych są ich gabaryty. Przeciętny panel fotowoltaiczny waży od 18 do 25 kg, natomiast jedno śmigło waży aż 13 – 14 ton. Dodatkowo turbiny zbudowane są z polimerów zbrojonych włóknami węglowymi i szklanymi, których przetworzenie jest bardzo energochłonne.

Źródło: Globeenergia