Hiszpania podwaja ambicje w zakresie morskiej energetyki wiatrowej

Podziel się tym wpisem:

Hiszpański rząd zamknął  konsultacje dotyczące pierwszej hiszpańskiej mapy drogowej morskiej energii wiatrowej, kluczowego kamienia milowego na drodze do pierwszych komercyjnych morskich farm wiatrowych w Hiszpanii.

Dzięki konsultacjom dotyczącym mapy drogowej morskiej energetyki wiatrowej hiszpańskie Ministerstwo Przemian Ekologicznych i Wyzwania Demograficznego (MITECO) podwaja swoje ambicje w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Projekt mapy drogowej proponuje cel do 3 GW morskiej energii wiatrowej w Hiszpanii do 2030 r. Aby to urzeczywistni zamierza się  przeznaczyć   co najmniej 200 mln euro na badania i rozwój w zakresie technologii morskiej energii wiatrowej.

Hiszpania ma obecnie 27 GW mocy w energetyce wiatrowej (99% instalacji to lądowe farmy wiatrowe). Pod tym względem zajmuje w Europie drugie miejsce zaraz po Niemczech. Ponad 21 000 turbin wiatrowych wytwarza 22% energii elektrycznej zużywanej z kraju. Branża wiatrowa stała się kluczową branżą umożliwiającą ekologiczne ożywienie Hiszpanii po pandemii COVID-19. Aktualnie w energetyce wiatrowej pracuje 30 000 Hiszpanów.

WindEurope i hiszpańskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (AEE) szacują, że do 2030 r. na hiszpańskich wodach można zbudować farmy wiatrowe o mocy  co najmniej 3 GW.  Ale nie jest to koniec możliwości ponieważ istnieje duży potencjał pozwalający myśleć o uzyskaniu dodatkowo do 24 GW mocy z morskiej energetyki wiatrowej.