Historyczny kontrakt NEWAG S.A. – 35 nowych hybrydowych zespołów trakcyjnych dla PKP Intercity

Podziel się tym wpisem:

Spółka NEWAG otrzymała informację o wyborze jej oferty jako najkorzystniejszej w postępowaniu na dostawę 35 nowych hybrydowych zespołów trakcyjnych (HZT) dla PKP Intercity. Oferta opiewająca na kwotę 3,36 mld zł brutto nie przekroczyła zaplanowanego przez zamawiającego budżetu.

To zamówienie stanowi przełomowy moment, jako że hybrydowe zespoły trakcyjne pojawią się po raz pierwszy w taborze PKP Intercity. Nowoczesne pojazdy, zaprojektowane z myślą o najwyższym komforcie pasażerów oraz efektywności operacyjnej, oferują 178 miejsc siedzących, w tym 154 w drugiej klasie i 20 w pierwszej. Dodatkowo będą wyposażone w 4 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami, 8 stojaków na rowery oraz maszyny vendingowe z ofertą gastronomiczną.

„Jesteśmy niezwykle dumni, że nasza oferta została wybrana. Historyczny kontrakt, jakim jest dostawa 35 hybrydowych zespołów trakcyjnych dla PKP Intercity, potwierdza naszą wiodącą pozycję w branży kolejowej. Razem z PKP Intercity dążymy do wprowadzenia nowoczesnych i efektywnych rozwiązań, które znacząco podniosą standard podróży kolejowych w Polsce” – powiedział Zbigniew Konieczek, prezes zarządu NEWAG S.A.

Wyprodukowane przez NEWAG hybrydowe zespoły trakcyjne, które będą kursować na trasach krajowych w kategorii InterCity, w tym również niezelektryfikowanych, pozwolą zdecydowanie skrócić czas podróży, umożliwiając zastąpienie aktualnie wykorzystywanego na tych liniach taboru. Pojazdy będą wyposażone w system bezpieczeństwa ETCS oraz silniki spalinowe spełniające najnowsze normy emisji spalin. Zgodnie z umową, pierwsze dwa pojazdy zostaną dostarczone zamawiającemu w terminie do 30 miesięcy od daty jej podpisania. NEWAG S.A. zobowiązuje się również do utrzymania pojazdów przez 10 lat.

Źródło: PAP