GreenTalks: Zielona transformacja | Nowe technologie

Podziel się tym wpisem:

Zmiana klimatu i degradacja środowiska stanowią zagrożenie dla Europy i reszty świata. Aby sprostać tym wyzwaniom powstał plan działania Europejski Zielony Ład. Polityka „Green Deal” (Europejski Zielony Ład) zakłada zrealizowanie głównego celu – osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Zapraszamy na cykl webinarów, podczas których porozmawiamy z ekspertami o problemach i wyzwaniach stojących przed transformacją energetyczną oraz Europejskim Zielonym Ładzie. Eksperci z Europy i z całego świata poruszą również tematy związane ze sztuczną inteligencją, nowymi technologiami oraz cyberbezpieczeństwem. 


Cykl webinarów: GreenTalks 

Interview with Matej Kandrík 
Three Seas Initiative | Polish-Slovak cooperation | Climat Change 
6 grudnia godz. 18:00 

Transmisja live na profilu Fundacji GreenLab | https://www.facebook.com/FundacjaGreenLab

Matej Kandrík jest doktorantem Political Science specjalizującym się w Security and Strategic Studies na Masaryk University w Brnie. Od 2015 roku pracuje jako redaktor naczelny portalu o bezpieczeństwie On War|On Peace, poświęconemu myśleniu strategicznemu, współczesnym działaniom wojennym i bezpieczeństwu. W 2016 roku odbył pobyt badawczy w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Obecnie pracuje jako analityk zewnętrzny dla portalu Visegrad Insight oraz analityk badawczy think tanku German Marshall Fund of the United States. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na partycypacji obywatelskiej w zakresie obronności, paramilitaryzmu, komunikacji strategicznej i propagandy. Od 2016 roku jest dyrektorem słowackiego think-tanku STRATPOL – Strategic Policy Institute. 

Interview with Sofia Eleonora Graziano 
Cooperation between France and Italy | Energy security in Italy | Italy in Indo Pacific | Italy and Green Deal 
7 grudnia godz. 11:00 

Transmisja live na profilu Fundacji GreenLab | https://www.facebook.com/FundacjaGreenLab

Sofia Graziano jest absolwentką stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie studiuje Prawo Międzynarodowe i Europejskie na Uniwersytecie Wrocławskim. Współpracuje również z Instytutem Nowej Europy. Interesuje się polityką UE i prawami człowieka. 

Interview with Salihah Sayeed 
Sustainable development | Green energy | Artificial intelligence
7 grudnia godz. 16:00

Transmisja live na profilu Fundacji GreenLab | https://www.facebook.com/FundacjaGreenLab

Salihah Sayeed jest magistrem inżynierem w dziedzinie zrównoważonej inżynierii na University at Buffalo School of Engineering and Applied Sciences w Buffalo, w stanie Nowy Jork. Jej praca koncentruje się na zaawansowanej produkcji i obliczeniach w projektowaniu, rozwoju i ewolucji zrównoważonej infrastruktury energetycznej w celu promowania niezależności energetycznej. Jej dodatkowe zainteresowania obejmują dekarbonizację sektora morskiego i przemysłowego, robotykę, komunikację nanosatelitarną, mineralogię i zieloną chemię.  

Interview with Pavel Havlicek
Visegrad Countries | Climate Change | Nuclear Power Plants
8 grudnia godz. 15:00 

Transmisja live na profilu Fundacji GreenLab | https://www.facebook.com/FundacjaGreenLab

Pavel Havlicek jest pracownikiem naukowym Centrum Badawczego AMO. Jego badania koncentrują się na Europie Wschodniej, w szczególności na Ukrainie i Rosji oraz na Partnerstwie Wschodnim. Zajmuje się również kwestiami komunikacji strategicznej i dezinformacji, a także demokratyzacją i wspieraniem społeczeństwa obywatelskiego.

Pavel Havlíček jest absolwentem dwuletniego programu Erasmus Mundus International Master in Russian, Central and East European Studies prowadzonego przez University of Glasgow oraz Studiów Europejskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w Polsce. W 2015 r. ukończył studia licencjackie na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytecie Karola w Pradze.

W 2013 roku przebywał na wymianie studenckiej Erasmus na University of Kent w Wielkiej Brytanii. W 2014 roku odbył staż naukowy na Wydziale Stosunków Międzynarodowych Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego w Rosji. Odbył staże w kilku instytucjach europejskich i krajowych, takich jak Parlament Europejski, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Czech czy organizacja pozarządowa People in Need i European Endowment for Democracy (EED) w Brukseli. W latach 2019-20 pracował nad projektem badawczym „The EU’s Lessons for Supporting Civil Society in Member States” w ramach Rethink.CEE Fellowship of the GMF of the US. W latach 2020-21 był stypendystą James S. Denton Transatlantic Fellow w Center for European Policy Analysis (CEPA) w USA. W maju 2020 r. został wybrany na dwuletnią kadencję jako członek zarządu Forum Społeczeństwa Obywatelskiego UE-Rosja. Od sierpnia 2020 roku jest także koordynatorem badań nad Rosją w ramach projektu MapInfluenCE.

Pavel Havlicek współpracuje z AMO od maja 2016 roku. Od grudnia 2019 roku Pavel Havlíček jest członkiem TOP Team Central Bohemia Chapter, organizacji młodzieżowej zrzeszonej w TOP 09.

Interview with Ronald Ti
Australia | NATO and Ocenia | Indo-Pacific | AUKUS
8 grudnia godz. 19:00 

Transmisja live na profilu Fundacji GreenLab | https://www.facebook.com/FundacjaGreenLab

Ronald Ti jest pułkownikiem w armii australijskiej. W lipcu 2020 r. przeszedł do rezerwy armii, a w 2021 r. ukończył studia magisterskie z historii wojskowości i studiów strategicznych na Uniwersytecie Maynooth. Niedawno (2020) ukończył Wyższy Kurs Dowodzenia w Baltic Defence College w Estonii. COL Ti jest logistykiem wojskowym z wykształceniem medycznym, który zaciągnął się do armii australijskiej w 1994 roku. W swojej karierze łączył okresy służby w pełnym i niepełnym wymiarze godzin, korzystając z elastycznej polityki zatrudnienia organizacji w celu zbadania możliwości zarówno w ramach ADF, jak i poza nią. Jego służba obejmowała siedem misji operacyjnych (trzy jako część sił ONZ), delegowanie do Papui Nowej Gwinei w ramach australijskiego programu współpracy w dziedzinie obronności, wymianę zagraniczną w armii brytyjskiej oraz krótki okres spędzony poza ADF jako kontrahent w dziedzinie obronności na Bliskim Wschodzie i w Azji Zachodniej. Jest osobiście i zawodowo zainteresowany polityką rezerw, która wywodzi się z poprzedniego stanowiska w Reserve Personnel Agency. W 2021 roku COL Ti rozpocznie studia doktoranckie na Wydziale Studiów Wojennych w Kings College w Londynie, gdzie będzie badał wojskową odporność logistyczną.

Interview with Mariya Lysyuk
Green Energy in Ukraine | Diversification Of Energy | Climate Change 
9 grudnia godz. 15:00 

Transmisja live na profilu Fundacji GreenLab | https://www.facebook.com/FundacjaGreenLab

Mariya Lysyuk jest absolwentką prawa międzynarodowego Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franki. Obecnie studiuje prawo międzynarodowe na Uniwersytecie Mykolasa Romerisa w Wilnie. Współpracuje z NATO Energy Centre of Excellence w Wilnie. Interesuje się międzynarodowym prawem publicznym, ochroną praw człowieka, międzynarodowym prawem humanitarnym.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030