Musimy zadbać o bezpieczeństwo żywnościowe całej Unii Europejskiej

Podziel się tym wpisem:

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Premier Donald Tusk spotkał się z Przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą. Tematem rozmowy były przygotowania do wyborów do unijnego parlamentu oraz przyszłość UE. Szef polskiego rządu oraz Przewodnicząca PE omówili także sytuację polskiego rolnictwa w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego Unii Europejskiej.

Bezpieczeństwo żywnościowe elementem bezpieczeństwa całej UE

Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej podkreślił, że wszyscy powinni skoncentrować się obecnie na kwestii bezpieczeństwa żywnościowego, w kontekście bezpieczeństwa całej UE. Dotyczy to m.in. decyzji związanych z liberalizacją handlu z Ukrainą czy niektórych aspektów Zielonego Ładu.

Rozmawialiśmy na temat specyficznej sytuacji polskiego rolnictwa. Liczę na zrozumienie przewodniczącej Parlamentu Europejskiego. Polscy rolnicy muszą mieć pewność, że przygotowywane rozwiązania mają być dla nich przyjazne, a nie wymierzone w ich interesy – mówił Prezes Rady Ministrów.

Według szefa polskiego rządu, obecnie w europejskiej polityce nie ma prostych rozwiązań i sytuacji.

W tej i przyszłej kadencji Parlamentu Europejskiego musimy skuteczniej dbać o interesy producentów rolnych w Europie i w Polsce. Każdy ma prawo do pełnego respektu, szacunku i zrozumienia dla własnych interesów w Europie – podkreślił Premier Donald Tusk.

Dobra współpraca z Parlamentem Europejskim

Premier Donald Tusk podkreślił, że współpracuje z Robertą Metsolą od wielu lat i zawsze mógł liczyć na jej wsparcie.

Przy wszystkich dzisiejszych emocjach, które targają Unią Europejską, w związku z Ukrainą, liberalizacją handlu, protestami rolników, kwestiami praworządności czy migracją – zawsze mogłem liczyć na pełne zrozumienie i bardzo dobrą współpracę z panią Przewodniczącą – mówił Prezes Rady Ministrów.

Źródło: https://pap-mediaroom.pl/polityka-i-spoleczenstwo/kprm-musimy-zadbac-o-bezpieczenstwo-zywnosciowe-calej-unii-europejskiej/TT

Zdjęcie: pixabay