Nieformalne spotkanie ministrów telekomunikacji UE w Belgii

Podziel się tym wpisem:

Równy dostęp do Internetu dla każdego w całej Unii, odporność gospodarcza w domenie cyfrowej, a także nowe sposoby zabezpieczenia cyberbezpieczeństwa w krajach członkowskich to główne tematy nieformalnego spotkania ministrów telekomunikacji Unii Europejskiej, podczas którego Polskę reprezentował wiceminister Dariusz Standerski.

To nieformalne spotkanie ministerialne odbyło się w Louvain-la-Neuve w Belgii, małym mieście słynącym z uniwersytetu, który stymuluje innowacje w regionie. Petra De Sutter, wicepremier oraz minister Telekomunikacji Belgii wraz z belgijskim sekretarzem stanu ds. cyfryzacji Mathieu Michel powitali 26 reprezentantów krajów UE, a także komisarza Thierry Bretona odpowiedzialnego za rynek wewnętrzny UE.

Omówione zostały tematy odpowiedzialnego korzystania z Internetu, bezpieczeństwa gospodarczego, potrzeb Europy w zakresie infrastruktury cyfrowej na podstawie niedawno opublikowanej Białej Księgi.

Kluczowymi aspektami spotkania były również tematy związane z niezawodnym dostępem do Internetu dla wszystkich obywateli UE, zrównoważony rozwój i bliźniacza transformacja cyfrowa, a także zapewnienie konkurencyjności zunifikowanego rynku cyfrowego. Ponadto ministrowie omówili jak na infrastrukturę i usługi cyfrowe w coraz większym stopniu wpływają kwestie bezpieczeństwa, na przykładzie zależności dostawców komponentów technologicznych spoza Unii.

Nieformalne spotkanie zakończyło się przyjęciem Deklaracji z Louvain-la-Neuve dotyczącej promowania bezpieczniejszego, odpowiedzialnego i godnego zaufania środowiska internetowego.

Źródło, zdjęcie: MC/X