Columbus planuje budowę przemysłowego magazynu energii o mocy 133 MW, który powstanie w południowej Polsce. To będzie największa prywatna inwestycja w magazyn energii – twierdzi prezes firmy.
Największy prywatny magazyn energii
Columbus, poprzez spółkę, do której posiada prawa, uzyskał warunki przyłączenia dla przemysłowego magazynu energii o mocy 133 MW oraz pojemności 532 MWh, zlokalizowanego w południowej części kraju. Urządzenie pozwoli stabilizować sieć oraz zwiększy możliwości dla przyłączenia nowych źródeł OZE w tym regionie.
– Magazyny energii są nie tylko kluczową technologią dla poprawy jakości funkcjonowania sieci energetycznych, ale także niezbędnym narzędziem dla transformacji energetycznej i zrównoważonego rozwoju kolejnych źródeł OZE w naszym kraju – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy S.A.
To pierwsza tego typu inwestycja spółki, a jej wartość może sięgnąć nawet 1 mld zł.
Magazyn energii stabilizuje sieć
Realizacja przedsięwzięcia planowana jest na lata 2024-2026.
– To nasza pierwsza inwestycja w wielkoskalowy magazyn energii, a w planach mamy kolejne tego typu przedsięwzięcia. Magazyn energii o takiej mocy jest w stanie zasilić przez cały dzień 150 000 domów – dodaje Zieliński.
Wraz z rosnącym udziałem OZE w systemie elektroenergetycznym konieczne jest również zwiększenie potencjału magazynowania energii elektrycznej i ciepła na poziomie prosumentów, wytwórców OZE, operatorów sieci oraz agregatorów. Pozwoli to na zmniejszenie obciążenia polskiej sieci elektroenergetycznej.
Źródło: https://swiatoze.pl/