Największy prywatny magazyn energii za 1 mld zł powstanie w południowej Polsce

Podziel się tym wpisem:

Columbus planuje budowę przemysłowego magazynu energii o mocy 133 MW, który powstanie w południowej Polsce. To będzie największa prywatna inwestycja w magazyn energii – twierdzi prezes firmy.

Największy prywatny magazyn energii

Columbus, poprzez spółkę, do której posiada prawa, uzyskał warunki przyłączenia dla przemysłowego magazynu energii o mocy 133 MW oraz pojemności 532 MWh, zlokalizowanego w południowej części kraju. Urządzenie pozwoli stabilizować sieć oraz zwiększy możliwości dla przyłączenia nowych źródeł OZE w tym regionie.

– Magazyny energii są nie tylko kluczową technologią dla poprawy jakości funkcjonowania sieci energetycznych, ale także niezbędnym narzędziem dla transformacji energetycznej i zrównoważonego rozwoju kolejnych źródeł OZE w naszym kraju – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy S.A.

To pierwsza tego typu inwestycja spółki, a jej wartość może sięgnąć nawet 1 mld zł.

Magazyn energii stabilizuje sieć

Realizacja przedsięwzięcia planowana jest na lata 2024-2026.

– To nasza pierwsza inwestycja w wielkoskalowy magazyn energii, a w planach mamy kolejne tego typu przedsięwzięcia. Magazyn energii o takiej mocy jest w stanie zasilić przez cały dzień 150 000 domów – dodaje Zieliński. 

Wraz z rosnącym udziałem OZE w systemie elektroenergetycznym konieczne jest również zwiększenie potencjału magazynowania energii elektrycznej i ciepła na poziomie prosumentów, wytwórców OZE, operatorów sieci oraz agregatorów. Pozwoli to na zmniejszenie obciążenia polskiej sieci elektroenergetycznej.

Źródło: https://swiatoze.pl/