PSG realizuje cele Polskiej Strategii Wodorowej

Podziel się tym wpisem:

Jednym z celów Polskiej Strategii Wodorowej jest mieszanie gazu ziemnego z zielonymi paliwami. Podczas panelu pt. „Stan i perspektywy realizacji strategii wodorowych w Polsce i na świecie”, który odbył się w ramach 27. konferencji Gazterm, dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego (OZG) we Wrocławiu Mariusz Konieczny opowiedział o uzyskaniu przez PSG świadectwa oceny technicznej dla nowo wybudowanego odcinka gazociągu Jelenia Góra-Piechowice. Uzyskany certyfikat potwierdza możliwość przesyłania danym odcinkiem gazu ziemnego zazielenionego wodorem.

– Jednym z kluczowych zasobów Polskiej Spółki Gazownictwa jest ponad 210 tysięcy kilometrów sieci gazowej. Dzięki niej, jako jedyny operator w Polsce, jesteśmy w stanie dostarczać paliwa qazowe do prawie wszystkich najważniejszych klientów w naszym kraju. Na terenie OZG we Wrocławiu wiele nowych podmiotów jest zainteresowanych przyłączeniem do naszej sieci, pod warunkiem że w przyszłości będą nią płynąć gazy zdekarbonizowane. Dlatego chcemy być na to gotowi – powiedział Mariusz Konieczny, dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego we Wrocławiu.

– Stąd realizacja projektu badawczego mającego na celu uzyskanie dla trzech nowobudowanych odcinków świadectw oceny technicznej w zakresie przesyłu gazu ziemnego z domieszkami wodoru do 20 proc. objętości. Jest to dla nas pierwszy krok, aby w przyszłości stać się najważniejszym graczem na polskim rynku, który będzie dostarczał klientom czysty wodór – dodał Mariusz Konieczny.

Źródło: PSG

Zdjęcie: pixabay