Pomorze, Małopolska i Mazowsze liderami drugiej edycji raportu „Eko-indeks Millennium – potencjał eko-innowacyjności regionów”

Podziel się tym wpisem:

Eko-indeks Banku Millennium szczegółowo przedstawia potencjał eko-innowacyjności poszczególnych regionów Polski, tworząc wyjątkową platformę wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy samorządowcami, społecznościami lokalnymi, instytucjami publicznymi, biznesem oraz środowiskiem naukowym.

„To już druga edycja naszego autorskiego projektu, przygotowanego we współpracy z partnerami merytorycznymi: Urzędem Patentowym RP, Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Indeks składa się z 17 zmiennych pogrupowanych w cztery kategorie: nakłady na eko-innowacje, efekty eko-innowacji, aktywność społeczno-ekonomiczna w tym obszarze oraz efektywność wykorzystania zasobów. Wierzymy, że przedstawione w raporcie dane pomogą zarówno najwyżej notowanym regionom, takim jak Pomorze, Małopolska i Mazowsze, jak i tym klasyfikowanym niżej od nich, w rozwijaniu eko-innowacyjności i wesprą realizację celów strategii zrównoważonego rozwoju” – tłumaczy Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium oraz pomysłodawca i autor Eko-indeksu. 

Ekspert wyjaśnia, że eko-innowacje to połączenie dwóch trendów: konieczności bycia produktywnym, efektywnym i innowacyjnym z rosnącą świadomością społeczną na temat ekologii i potrzebą działań na rzecz ochrony planety. Ekoinnowacyjność, której przejawem będzie m.in. mniejsza materiałochłonność gospodarki, mniejsza emisyjność, czy też mniejsza energochłonność należy traktować jako inwestycję w budowę przewagi konkurencyjnej gospodarek i firm, której waga będzie rosła w miarę upływu czasu.

„Zmiany klimatyczne są coraz bardziej odczuwane przez społeczeństwo i przez gospodarkę globalną, dlatego konieczne jest większe zakotwiczenie działalności biznesowej w środowisku naturalnym” – dodaje ekspert. 

Treść raportu „Eko-indeks Millennium – potencjał eko-innowacyjności regionów” tutaj.

Źródło informacji: PAP MediaRoom, https://pap-mediaroom.pl/biznes-i-finanse/pomorze-malopolska-i-mazowsze-liderami-drugiej-edycji-raportu-eko-indeks

Zdjęcie: pixabay