Poznamy Liderów ESG

Podziel się tym wpisem:

Autor: Zespół GreenLab

Firmy i instytucje podejmują działania, które mają na celu zachęcenie do zmiany postaw i podejścia do spraw związanych z ochroną środowiska, kwestiami społecznymi czy ładem korporacyjnym – czas je nagrodzić!

  • „Liderzy ESG” to nagroda, która będzie przyznawana w trzech głównych kategoriach: Strategia, Innowacja oraz Program edukacyjny.
  • Firmy, które chcą zgłosić się do udziału w konkursie, mają na to czas do 31 października.


Organizatorzy konkursu „Liderzy ESG” nadadzą tytuł firmom oraz osobowościom rynku, które mają i realizują wyróżniającą się strategię ESG, oferują innowacyjne produkty i usługi, pozytywnie oddziałujące na środowisko oraz prowadzą skuteczne kampanie informacyjne i promocyjne w obszarze zrównoważonego rozwoju. Do pierwszej edycji konkursu można zgłaszać się do 31 października.

Tylko w ciągu ostatnich czterech lat światowa wartość funduszy inwestycyjnych nastawionych na zrównoważony rozwój urosła o ponad 50 proc. i na koniec 2020 r. stanowiła 35 bilionów dolarów, czyli ponad 1/3 wszystkich zarządzanych aktywów finansowych . Te dane pokazują, że firmy, które rozwijają się w zrównoważony sposób bez problemu będą mogły sięgnąć po powszechnie dostępne i tanie finansowanie. Z kolei firmy, które prowadzą kontrowersyjną działalność lub nie planują ograniczenia swojego negatywnego wpływu na środowisko i społeczeństwo, będą od tego finansowania odcięte albo będą musiały za nie dużo zapłacić.


Małgorzata Barska, Prezes NN Investment Partners TFI

„Liderzy ESG” to nagroda, która będzie przyznawana w trzech głównych kategoriach: Strategia, Innowacja oraz Program edukacyjny. Dodatkową kategorią jest Wizjonerka/Wizjoner Zielonej Transformacji – otrzyma ją osoba, która podejmuje szczególne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i ma istotny wpływ na obszar ochrony środowiska i zasobów naturalnych. Zgodnie z zamysłem autorów inicjatywy, na uwagę zasługują również niewielkie podmioty, które jednak dzięki swoim odważnym działaniom i autorskim pomysłom mogą stanowić przykład dla innych.

Z perspektywy całego rynku ważne jest pokazanie, że spółki notowane na warszawskiej giełdzie rozwijają się w sposób zrównoważony, co zapewni im dostęp do kapitału zarówno lokalnego jak i globalnego. W ramach konkursu „Liderzy ESG” chcemy wyróżnić liderów podmioty, które mają doświadczenie w raportowaniu niefinansowym, ale mamy nadzieję, że w tej grupie znajdą się firmy, które przyjęły świetne strategie czy opatentowały nowe produkty związane z zagadnieniami z obszaru środowiskowego czy społecznego. Dlatego warto dołączyć do zielonej transformacji i zawalczyć o tytuł Lidera ESG.


Izabela Olszewska, Członek Zarządu GPW

Jak przekonują organizatorzy konkursu Liderzy ESG, warto popularyzować tę tematykę i nagradzać działania uświadamiające, jak ważny to aspekt.

Bez szerzenia wiedzy i promowania odpowiedzialnych postaw społecznych zapobieganie niekorzystnym zmianom klimatu będzie znacznie trudniejsze. Wiemy, że w Polsce to dopiero początek tej drogi.


Ilona Pieczyńska-Czerny, Dyrektor w PwC

Firmy, które chcą zgłosić się do udziału w konkursie, mają na to czas do 31 października. Mogą one przystąpić do konkursu w jednej, dwóch lub trzech kategoriach. Regulamin oraz formularze zgłoszeniowe są dostępne na stronie www.liderzyesg.pl. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali 2 grudnia 2021 roku.