Sinopec komercjalizuje wodór

Podziel się tym wpisem:

Autor: Zespół GreenLab

Cena paliwa wodorowego w Chinach ma być konkurencyjna wobec ropy naftowej do 2030. Oczekuje się, że chińskie pojazdy elektryczne napędzane ogniwami paliwowymi (FCEV) będą konkurencyjne cenowo w 2030 r. w porównaniu z konwencjonalnymi pojazdami napędzanymi benzyną lub olejem napędowym, zarówno pod względem ceny zakupu, jak i kosztów paliwa.

  • Zdaniem Chińczyków koszty paliwa wodorowego poniżej ok. 5,32 USD/kg spowoduje, że paliwo to stanie się konkurencyjne cenowo w stosunku do ropy naftowej do 2030 r.

Szacuje się, że koszt paliwa wodorowego opartego na odnawialnych źródłach energii wyniesie około 4,69 USD/kg w 2025 r. Obecne koszty paliwa wodorowego wahają się od 6 do 11 USD/kg, produkowanego głównie z paliw kopalnych. Zdaniem Chińczyków koszty paliwa wodorowego poniżej ok. 5,32 USD/kg spowoduje, że paliwo to stanie się konkurencyjne cenowo w stosunku do ropy naftowej do 2030 r.

Pod koniec września 2021 Shanghai Petrochemical (spółka zależna Sinopec) uruchomiła centrum zaopatrzenia w wodór w Szanghaju, oferując wodór w cenie około 6 USD/kg. Zgodnie z obliczeniami tej spółki ​​cena wodoru jest prawie równa cenie benzyny w samochodach pokonującym dystans 100 km, gdy cena ropy wynosi około 65 USD za baryłkę. Jednak ze względu na wyższe koszty FCEV i słabą sieć usług tankowania wodoru, centrum będzie wspierać jedynie pojazdy transportu publicznego. FCEV odgrywa kluczową rolę w dekarbonizacji chińskiego sektora transportowego, który odpowiada za 7,5% krajowej emisji CO2. Sinopec zamierzał zbudować 1000 stacji napełniania wodorem w 14-tym planie inwestycyjnym na lata 2021-2025 o ogólnej wydajności usług napełniania do 200 000 ton rocznie. Do końca września kompania wyposażył już 31 stacji tankowania wodoru. Z kolei Sinopec Marketing spodziewa się, że do zaspokojenia popytu w 2030 r., gdy zarejestrowane zostanie 30 milionów sztuk FCEV , będzie potrzebne 10 000-30 000 punktów sprzedaży detalicznej wodoru. Stacji detaliczne będą w stanie dostarczyć obok ropy naftowej i gazu również energię elektryczną i wodór. Inwestycje te pomogą zmniejszyć o ponad 500 milionów ton emisję CO2 ze spalania benzyny, oleju napędowego, co stanowi ponad 40% emisji dwutlenku węgla z sektora transportu.