Sinopec inwestuje w zielony wodór

Podziel się tym wpisem:

Autor: Zespół GreenLab

Chińska grupa petrochemiczna Sinopec rozpoczęła budowę zakładów produkcyjnych wytwarzających zielony wodór. Elektrolizer o mocy ponad 20 MW będzie zasilany przez farmę fotowoltaiczną o mocy 300 MW generującą 618 GWh energii rocznie. Zakłada się, że produkcja osiągnie poziom 20 000 ton odnawialnego wodoru rozpocznie się w czerwcu 2023 roku.

  • Działania te wpisują się w dążenia chińskiego przemysłu wodorowego który wzywa Pekin do zwiększenia ambicji wodorowych i zainstalowania 100 GW zielonych elektrolizerów wodoru do 2030

Fot. Sinopec


Instalację zostaną zbudowane w Xinjiang, w północno-zachodnich Chinach. Obok elektrolizera oraz famy solarnej zostaną wybudowane magazyny na wodór oraz rurociągi przesyłowe. Wyprodukowany zielony wodór zostanie wykorzystany na własny użytek zastępując w procesach technologicznych wodór produkowany z paliw kopalnych. Koszt inwestycji został oszacowany na 470 mln USD.

Sinopec jest największym chińskim producentem wodoru wytwarzając 3,9 mln ton tego paliwa z wykorzystaniem kopalin. Zgodnie z przyjętymi planami potentat zamierza do 2025 roku produkować 500 000 ton zielonego wodoru. Działania te wpisują się w dążenia chińskiego przemysłu wodorowego który wzywa Pekin do zwiększenia ambicji wodorowych i zainstalowania 100 GW zielonych elektrolizerów wodoru do 2030 roku.