PGE i Ørsted wnioskują wspólnie o pozwolenie lokalizacyjne dla morskiej farmy wiatrowej

Podziel się tym wpisem:

Autor: Andrzej Skrobiszewski

PGE i Ørsted starają się wspólnie o obszar 45.E.1 na Ławicy Słupskiej, który sąsiaduje bezpośrednio z lokalizacją Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica – podały spółki w komunikacie prasowym. Wniosek do Ministerstwa Infrastruktury został złożony 23 lutego.

  • PGE i Ørsted starają się wspólnie o obszar 45.E.1 na Ławicy Słupskiej.
  • Wniosek do Ministerstwa Infrastruktury został złożony 23 lutego 2022 roku.

Lokalizacja, o którą zabiegamy, uzupełnia obszar przeznaczony pod Morską Farmę Wiatrową Baltica, największą taką elektrownię budowaną na polskiej części Morza Bałtyckiego. W perspektywie najbliższych pięciu lat oddamy do użytku etapy Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy ok. 2,5 GW. Pozyskanie pozwolenia na obszar o powierzchni ok. 17 km2 umożliwi osiągnięcie efektu synergii z projektem Baltica 2 i zagwarantuje nam maksymalizację wykorzystania tej części Bałtyku, a docelowo zapewni wzrost produkcji zielonej energii elektrycznej – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie.

Wspólnie z PGE staramy się o powierzchnię, która jest stosunkowo niewielka, ale dobrze zlokalizowana, by dodać ją do już zagospodarowanego obszaru 320 km2, gdzie zbudujemy Morską Farmę Wiatrową Baltica o mocy 2,5 GW, która będzie jedną z największych morskich farm wiatrowych w naszym globalnym portfelu – dodał wiceprezes Ørsted w regionie Europy kontynentalnej Rasmus Errboe.

Uruchomienie pierwszego etapu projektu Baltica 3 o mocy ok. 1045 MW, jest planowane na 2026 r. Etap kolejny, czyli Baltica 2 o mocy ok. 1500 MW ma być oddany do 2027 r. Inwestycje te przyczynią się do przyspieszenia polskiej transformacji energetycznej. Oba etapy MFW Baltica posiadają decyzje lokalizacyjne, pozwolenia środowiskowe, umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, a także otrzymały prawo do kontraktu różnicowego.