Oman współpracuje z BP w zakresie rozwoju energii odnawialnej

Podziel się tym wpisem:

Autor: Zespół GreenLab

Brytyjski gigant energetyczny BP nawiązał strategiczne partnerstwo z rządem Omanu, aby do 2030 r. rozwijać potencjalny rozwój wielogigawatowych projektów wiatrowych, słonecznych i zielonego wodoru. 

  • W ramach umowy BP będzie rejestrować i oceniać dane dotyczące energii słonecznej i wiatru z 8000 km2 terenu.
  • Minister energetyki i minerałów Omanu, Mohammed al-Rumhy, powiedział, że umowy z BP są znaczącym krokiem w kierunku realizacji przez Oman Wizji 2040, która zakłada, że ​​zużycie energii odnawialnej osiągnie 20% do 2030 r. i do 39% do 2040 r.
Fot. BP

BP ujawniło w poniedziałek, że podpisało strategiczną umowę ramową z Ministerstwem Energii i Minerałów Omanu, wraz z Umową Gromadzenia Danych o Odnawialnych Źródłach Energii.  

Dzięki porozumieniom BP i Oman przyjrzą się sposobom współpracy w wielu obszarach, w tym strategii OZE, regulacji, ustanowienia centrum energii odnawialnej oraz rozwoju i przekwalifikowywania lokalnej siły roboczej. 

Zgodnie z umowami BP będzie również rejestrować i oceniać dane dotyczące energii słonecznej i wiatru z obszaru 8000 km2, aby wesprzeć rząd Omanu w ocenie i zatwierdzeniu rozwoju przyszłych ośrodków energii odnawialnej. 

Zasoby energii odnawialnej na tym obszarze można również wykorzystać do rozwoju projektów zielonego wodoru, skierowanych zarówno na krajowe, jak i światowe rynki eksportowe. 

Minister energetyki i minerałów Omanu, Mohammed al-Rumhy, powiedział, że umowy z BP są znaczącym krokiem w kierunku realizacji przez Oman Wizji 2040, która zakłada, że ​​zużycie energii odnawialnej osiągnie 20% do 2030 r. i do 39% do 2040 r.

„Dzisiejsze porozumienie sygnalizuje kolejny krok w naszej energetycznej podróży – uwolnienie potencjału Omanu jako niskoemisyjnego centrum energetycznego” – powiedział. 

„Projekty te będą opierać się na naszej działalności gazowej i połączą energię wiatrową, słoneczną i ekologiczny wodór w charakterystyczny i zintegrowany sposób, wspierając cele Omanu w zakresie energii niskoemisyjnej”, powiedział dyrektor generalny BP Bernard Looney. 

Tylko w zeszłym roku Oman ujawnił plany rozwoju elektrowni słonecznych i wiatrowych o mocy 25 GW, aby wyprodukować 1,8 miliona ton rocznie zielonego wodoru i do 10 milionów ton rocznie zielonego amoniaku.