Niskoemisyjna stal z recyklingu. Farma wiatrowa Baltic Power fenomenem na skalę światową

Podziel się tym wpisem:

Morska farma wiatrowa Baltic Power jako pierwsza na świecie zostanie zbudowana z wykorzystaniem niskoemisyjnej stali produkowanej niemal wyłącznie z surowca z recyklingu w piecach hutniczych zasilanych energią odnawialną. Informację podał koncern Orlen, który realizuje projekt z kanadyjskim przedsiębiorstwem Northland Power.

Orlen podkreślił jednocześnie, że farma będzie wytwarzać w ciągu roku nawet 4 000 GWh zeroemisyjnej energii elektrycznej, która pozwoli na uniknięcie emisji nawet ok. 2,8 mln ton CO2. Jak zapowiedział koncern, już w tym roku rozpoczną się przygotowania do budowy fundamentów, na który staną turbiny o wysokości ponad 230 metrów. Natomiast w 2025 roku, zamontowanych zostanie 76 turbin wiatrowych Vestas o mocy 15 MW każda.

„Morska farma wiatrowa Baltic Power, wspólny projekt Grupy Orlen i Northland Power, jako pierwsza na świecie zostanie zbudowana z wykorzystaniem niskoemisyjnej stali produkowanej niemal wyłącznie z surowca z recyklingu w piecach hutniczych zasilanych energią odnawialną” – zaznaczył Orlen.

Koncern zwrócił uwagę, że zastosowanie takiego materiału pozwoli na ograniczenie śladu węglowego w całym cyklu życia turbiny o 10 proc.

„Farma Baltic Power rozpocznie produkcję w 2026 r. i będzie w stanie zasilić ponad 1,5 mln gospodarstw domowych” – dodał koncern. Orlen przypomniał, że farma o mocy blisko 1,2 GW zlokalizowana będzie 23 km od wybrzeża Bałtyku. Całkowity budżet projektu Baltic Power szacowany jest na ok. 4,73 mld euro.

Transformacja energetyczna na każdym polu

„Transformacja energetyczna w Europie Środkowej nabiera tempa, a farma wiatrowa Baltic Power jest jej wizytówką. Po jej uruchomieniu w 2026 r. do polskiego systemu energetycznego zostanie włączone dodatkowe niemal 1,2 GW mocy, które zapewni pokrycie ok. 3 proc. całego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. W następnych latach dodamy do tego jeszcze ok. 5,2 GW, dzięki budowie kolejnych farm wiatrowych na 5 nowych koncesjach Grupy Orlen na Bałtyku” – poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie koncernu.

Jak zaznaczył koncern dodatkowa reedukacja emisji już na etapie budowy farmy wiatrowej będzie możliwa dzięki zastosowaniu stali ze zrównoważonej produkcji do wykonania elementów wież, na których będą zamontowane gondole wraz z wirnikami – materiał ten zostanie wykorzystany do wykonania górnych elementów 52 spośród 76 turbin.

Do produkcji wykorzystuje się niemal w całości surowiec z recyklingu, który przetapiany jest w specjalnym elektrycznym piecu zasilanym energią odnawialną z wiatru. „Pozwoli to obniżyć intensywność emisji CO2 o 66 proc. na kilogram stali w porównaniu do stali konwencjonalnej” – zaznaczył koncern. Dodał, że produkowana przez ArcelorMittal w belgijskim mieście Charleroi stal „posiada taką samą jakość i parametry technologiczne jak materiały wytwarzane tradycyjną metodą”.

Nowy rozdział w polskiej transformacji

Prezes Northland Power Mike Crawley ocenił, że „Baltic Power, jako pierwsza morska farma wiatrowa na polskich wodach Bałtyku, otwiera nowy rozdział polskiej transformacji energetycznej i podnosi poprzeczkę w zakresie zrównoważonego rozwoju”.

Wiceprezes i dyrektor ds. globalnych zakupów w Vestas Dieter Dehoorne zapewnił jednocześnie: „zarówno dla nas, jak i dla całej branży energetyki wiatrowej, kluczowe jest znalezienie metod na zmniejszenie emisji CO2, które powstają podczas wydobycia i przetwarzania surowców stalowych”. „Nasza współpraca z ArcelorMittal i wdrożenie niskoemisyjnej stali to ważny krok w kierunku redukcji śladu węglowego w branży” – dodał.

***

Projekt Baltic Power jest finansowany w formule Project Finance z umowami kredytowymi na łączną kwotę ok. 4,4 mld euro zawartymi z 25 polskimi i międzynarodowymi instytucjami finansowymi. Według Orlenu, „jest to największe finansowanie pozyskane na realizację pojedynczej inwestycji w historii Polski, a zarazem jedna z największych transakcji tego typu w obszarze offshore wind w Europie” – przypomina PAP.

Źródło: Orlen, PAP, https://zieloneaktywa.pl/Niskoemisyjna-stal-z-recyklingu-Farma-wiatrowa-Baltic-Power-fenomenem-na-skale-swiatowa-80a

Fot. www.pexels.com