Największy na świecie port węglowy przestawia się na 100% energię odnawialną

Podziel się tym wpisem:

Autor: Zespół GreenLab

Największy na świecie port morski na węgiel jest teraz zasilany w 100% energią odnawialną, po potwierdzeniu nowej umowy między Portem Newcastle w Australii a australijską jednostką hiszpańskiej grupy energetycznej Iberdrola. 

  • Dzięki przejściu na zasilanie w 100% ze źródeł odnawialnych, port zredukuje emisję dwutlenku węgla o prawie 5 000 ton sześciennych, co odpowiada usunięciu z dróg 1 000 samochodów lub zasadzeniu 80 000 drzew rocznie. 

Port Newcastle w Australii stał się liderem w przechodzeniu na energię odnawialną, ponieważ jego działalność jest obecnie w całości zasilana zieloną energią. 

Newcastle podpisało umowę z firmą Iberdrola na detaliczną umowę zakupu energii (PPA), która zapewnia portowi certyfikaty LGC (large-scale generation certificates) związane z farmą wiatrową Bodangora o mocy 113 MW w pobliżu Dubbo w Nowej Południowej Walii. 

Dyrektor naczelny Port of Newcastle, Craig Carmody, powiedział, że ruch ten jest częścią planu dekarbonizacji przedsiębiorstwa do 2040 roku i stanowi realizację zobowiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju określonych w 2020 roku. 

„Osiągając 100% energii odnawialnej w Port of Newcastle, pokazujemy namacalny dowód na to, jak bardzo jesteśmy zaangażowani w zrównoważony rozwój w każdym aspekcie naszej działalności” – powiedział. „Umowa Portu Newcastle na 100% energii odnawialnej bezpośrednio wspiera rozwój infrastruktury odnawialnej i przyniesie znaczącą poprawę stanu środowiska w porcie.” 

Jako największy port na wschodnim wybrzeżu Australii, z około 4.400 ruchami statków rocznie, Port of Newcastle jest również oceniany jako największy port węglowy na świecie, eksportujący średnio 165 megaton węgla rocznie. Carmody powiedział, że dzięki przejściu na zasilanie w 100% ze źródeł odnawialnych, port zredukuje emisję dwutlenku węgla o prawie 5 000 ton sześciennych, co odpowiada usunięciu z dróg 1000 samochodów lub zasadzeniu 80 000 drzew rocznie. 

Źródło: portofnewcastle.com.au