Indonezja zainstaluje 4,7 GW energii słonecznej do 2030 r. w ramach planu dekarbonizacji

Podziel się tym wpisem:

Autor: Zespół GreenLab

Indonezja zamierza uruchomić dodatkowe 4,7 GW energii słonecznej do 2030 r. w ramach osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2060 r.

  • Zgodnie z nowym planem generalnym na lata 2021-2030, 51,6% dodatkowej mocy energetycznej Indonezji do końca dekady będzie pochodzić z odnawialnych źródeł energii
  • Indonezja planuje wprowadzić podatek węglowy w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.


W zeszłym tygodniu rząd Indonezji zatwierdził Plan Zakupów Energii (RUPTL) państwowego dystrybutora energii elektrycznej Perusahaan Listrik Negara (PLN) na lata 2021-2030. Oczekuje się, że 51,6% dodatkowej mocy energetycznej Indonezji do końca dekady będzie pochodzić z odnawialnych źródeł energii.

Aby osiągnąć cele zawarte w planie generalnym, rząd oczekuje, że w najbliższych latach prywatne firmy energetyczne i niezależni producenci energii będą odgrywać większą rolę w rozwoju projektów energetyki odnawialnej.

Jeden z deweloperów energii słonecznej z siedzibą w Singapurze, Sunseap Group, ujawnił swoje plany rozwoju, co według niego będzie największym na świecie projektem pływającej energii słonecznej na indonezyjskiej wyspie Batam. Instalacja o mocy 2,2 GW planowana jest na 2024 r. i będzie dostarczać energię lokalnie, a także potencjalnie do Singapuru kablem podmorskim.

Firmy zajmujące się energią słoneczną w Azji Południowo-Wschodniej konkurujące o ziemię z rozwijającym się rolnictwem, przemysłem i populacjami znalazły innowacyjną alternatywę: umieszczanie pływających paneli na jeziorach, tamach, zbiornikach i morzu. Potencjał tej technologii to około 400 GW, czyli tyle samo mocy wytwórczych, co wszystkie fotowoltaiczne panele słoneczne zainstalowane na świecie do 2017 roku – podał Bank Światowy.

Wielki potencjał indonezyjskiego sektora fotowoltaicznego został podkreślony w raporcie opublikowanym w lipcu przez Wood Mackenzie, sugerującym, że kraj ten może stać się najszybciej rozwijającym rynkiem fotowoltaicznym w regionie Azji i Pacyfiku do końca dekady.

Reuters poinformował, że Indonezja planuje wprowadzić podatki węglowe w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.