Do gry o polski atom dołączają Japończycy

Podziel się tym wpisem:

Toshiba America Energy Systems Corporation, jej spółka zależna, japońska Toshiba Energy Systems & Solutions Corporation oraz Bechtel Power Corporation ogłosiły podpisanie porozumienia w sprawie współpracy w zakresie dostawy turbin parowych i generatorów dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej

Toshiba jest najnowszą firmą, która dołączyła do grona amerykańskich i polskich firm organizujących zespół kierowany przez Bechtel i Westinghouse Electric Company dla budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Firma ma doświadczenie w uruchomieniu, likwidacji i demontażu elektrowni jądrowych oraz zakładów jądrowego cyklu paliwowego.

Każda nowa elektrownia jądrowa wymaga specjalistycznej wiedzy od sprawdzonych firm z wymaganymi certyfikatami – powiedział Ahmet Tokpinar, dyrektor generalny linii biznesowej Energetyka jądrowa w Bechtel.


Toshiba od prawie 100 lat dostarcza turbiny parowe, generatory i usługi do elektrowni wszystkich typów. To zespół o sprawdzonych możliwościach produkcyjnych i doskonałej obsłudze – dodał.


Jesteśmy zaszczyceni, że możemy współpracować z Bechtel, ponieważ pojawia się ekscytująca możliwość wsparcia rozwoju polskiej energetyki jądrowej – powiedział Kentaro Takagi, prezes i dyrektor generalny Toshiba America Energy Systems Corporation.

Toshiba America Energy Systems Corporation, z siedzibą w West Allis w stanie Wisconsin jest dużym zakładem produkcyjnym i serwisowym, dostarczającym turbiny i generatory oraz usługi dla przemysłu energetycznego w obu Amerykach, w tym elektrowni cieplnych, wodnych i jądrowych.

Bechtel i Westinghouse wspólnie przygotowują projekt inżynieryjny front-end dla polskiego rządu, w ramach którego na wybrzeżu Morza Bałtyckiego w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” miałaby postać trzyblokowa elektrownia wyposażona w reaktory Westinghouse AP1000. Firmy współpracują również w sprawie udziału w programie rozbudowy energetyki jądrowej w Czechach.

Źródło: https://energetyka-jadrowa.cire.pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/do-gry-o-polski-atom-dolaczaja-japonczycy-