Chiny ograniczą marnowanie żywności

Podziel się tym wpisem:

Autor: Zespół GreenLab

Chiński rząd, w ramach planu działania na rzecz dalszego zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego oświadczył, że wzmocni starania wobec zmniejszenia ilości zbóż traconych podczas zbiorów i marnowania żywności w kuchniach w całym kraju.

  • Można zrobić więcej, aby zbudować „wysokiej jakości, wydajniejszy i bardziej zrównoważony krajowy system bezpieczeństwa żywnościowego”, powiedział rząd w planie dotyczącym marnowania żywności.


Chiny rozpoczęły w zeszłym roku dużą kampanię przeciwko marnotrawieniu żywności, której przewodził prezydent Xi Jinping. Chociaż dotychczasowe wysiłki przyniosły „namacalne rezultaty”, można zrobić więcej, aby zbudować „wysokiej jakości, wydajniejszy i bardziej zrównoważony krajowy system bezpieczeństwa żywnościowego”, powiedział rząd w planie opublikowanym na swojej stronie internetowej.

W ramach podjętej inicjatywy, rząd wezwał do podwyższenia norm dotyczących nasion w celu promowania odmian roślin odpornych na wiele czynników oraz do wprowadzenia nowej technologii precyzyjnego sadzenia pszenicy i inteligentnych i wydajnych kombajnów. Obiecał również, że Pekin zacznie oferować dotacje na sprzęt do suszenia ziarna, aby zmniejszyć straty po zbiorach.

Rząd dodał, że sektor gastronomiczny, a także szkoły i wydziały rządowe powinny nadal zarządzać porcjami żywności i unikać marnotrawstwa.

Rząd „pogłębi” swoje działania informacyjne, aby kształtować opinię publiczną na ten temat, a także poprawi swoje dane w obszarze marnowania jedzenia, w tym ustanowi system oceny odpadów.

Źródło: Reuters