PGE inwestuje w czystsze powietrze. Budowa II linii ITPOE w Rzeszowie

Podziel się tym wpisem:

Spółka PGE Energia Ciepła inwestuje w rozbudowę Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE), zlokalizowanej w Elektrociepłowni w Rzeszowie. Powstanie II linia technologicznej ITPOE,  dzięki której do sieci elektroenergetycznej trafia dodatkowe ciepło i energia elektryczna, które zasilą ok. 15 tysięcy gospodarstw domowych. Ponadto inwestycja znacznie ograniczy emisję tlenków siarki, azotu oraz pyłów. Spółka aktywnie uczestniczy w procesie transformacji krajowego ciepłownictwa m.in. poprzez realizację działań zmierzających do zmiany aktywów wytwórczych w kierunku niskoemisyjnych, a docelowo zeroemisyjnych. 

7 lipca odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję. Głównym wykonawcą jest austriacko-włoskie konsorcjum spółek PORR S.A. i TM.E. S.p.A. – Termomeccanica Ecologia. Oddanie II linii ITPOE do eksploatacji planowane jest na IV kwartał 2024 roku. Instalacja, zwiększając podaż ciepła i energii elektrycznej w sieci elektroenergetycznej przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Podkarpacia, a przetworzenie odpadów do celów energetycznych ograniczy konieczność ich składowania, co poprawi warunki środowiskowe. 

– Jako lider transformacji energetycznej w Polsce, jesteśmy zobowiązani do podjęcia wyzwań, jakie stoją obecnie przed branżą ciepłowniczą, aby mogła ona nadal funkcjonować i zapewniać bezpieczeństwo energetyczne – podkreśla Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej – Termiczne przekształcanie odpadów to dowód zastosowania przez PGE działań z obszaru gospodarki obiegu zamkniętego i wykorzystania odpadów komunalnych do produkcji czystej energii. Dzięki nowej inwestycji do sieci trafi dodatkowe ciepło i energia elektryczna, które zasilą ok. 15 tysięcy gospodarstw domowych. – dodaje. 

– II linia technologiczna ITPOE wpłynie na wzrost efektywności przetwarzania odpadów komunalnych w Polsce, a także przyczyni się do znacznego ograniczenia emisji tlenków siarki, azotu oraz pyłów – wpływając tym samym na poprawę jakości powietrza w regionie. Odzyskiwanie energii elektrycznej i cieplnej z odpadów powoduje, że instalacja ITPOE jest ściśle związana z otoczeniem wpływając na jego ekosystem – mówi Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła. – Należy przy tym podkreślić, że dzięki rygorystycznym wymaganiom środowiskowym, ITPOE jest w pełni bezpieczna dla mieszkańców i środowiska – dodaje. 

– Dzięki zabudowie II linii technologicznej w ITPOE zwiększy się jej wydajność. Po zakończeniu inwestycji będziemy w stanie przetwarzać w sumie do 180 tys. ton odpadów rocznie. Odzyskiwanie energii elektrycznej i cieplnej z odpadów poprawia efektywność lokalnego systemu gospodarowania odpadami i doskonale wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego – dodaje Paweł Majewski, dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Rzeszowie.

Od początku eksploatacji ITPOE przetworzyła ponad 310 730 ton odpadów. II linia zostanie zbudowana w istniejącym budynku, koło linii I (która oddana została do użytku w 2018 roku), i będzie w maksymalnym stopniu wykorzystywać istniejącą infrastrukturę. Aktualna wydajność I linii wynosi ok. 100 tys. przetworzonych ton odpadów rocznie, a wydajność drugiej sięgać będzie 80 tys. ton.

Zródło: Prezentacja „Doświadczenia eksploatacyjne po 3 latach działania ITPOE w PGE Energia Ciepła S.A.” – Marek Kryla, Kierownik ITPOE

Spółka PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,9 GWt mocy elektrycznej 2,6 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 677 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Kielce i Szczecin. Spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych.

Źródło: Informacja Prasowa PGE Energia Ciepła S.A., Rzeszów, 7 lipca 2022 r.

Zdjęcie ilustracyjne: Fot. PGE Energia Ciepła S.A.

_____________________

Artykuł sponsorowany