Inauguracja polsko-amerykańskiego centrum czystych technologii energetycznych

Podziel się tym wpisem:

Centrum oprócz współpracy z uczelniami będzie prowadziło równolegle szkolenia specjalistyczne wspierające polskie firmy zainteresowane zdobywaniem wiedzy i doświadczeń w sektorze jądrowym.

Według zastępcy asystenta sekretarza ds. energii nuklearnej w Departamencie Energii USA Michaela Goffa, CETC będzie rodzajem hubu treningowego w Europie Środkowej. „Symbolizuje zaangażowanie Stanów Zjednoczonych i Polski, które wykracza daleko poza stosunki handlowe. Zapewni Polsce szkolenia i zasoby, które są potrzebne do budowy pierwszej elektrowni jądrowej” – zaznaczył Goff w czasie inauguracyjnej sesji Centrum w Politechnice Warszawskiej.

Polska daje innym krajom przykład prawdziwego partnerstwa z USA, powstanie Centrum to pierwszy krok w przyszłej współpracy przy szeroko pojętym bezpieczeństwie, budowie łańcuchów dostaw itd. – powiedział Goff. Chodzi m.in. o budowę zdolności na potrzeby realizacji reaktorów AP1000 i typu SMR w amerykańskich technologiach – dodał.

Rektor PW prof. Krzysztof Zaręba podkreślał, że pierwsze zajęcia i seminaria Centrum w obszarze energetyki jądrowej ruszą już wkrótce. Koszty działania CETC finansować będzie amerykański Departament Energii.

„Energetyka jądrowa jest ważnym elementem polskiej transformacji energetycznej. Realizacja największej inwestycji w historii polskiego systemu elektroenergetycznego wspólnie z partnerami z USA jest wyrazem strategicznego sojuszu” – podkreślił wiceminister klimatu Miłosz Motyka. Jak zauważył, rząd jest w pełni zaangażowany w transformację energetyczną oraz energetykę jądrową, będącą ważnym elementem transformacji.

Z kolei ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski ocenił, że uruchomienie Centrum to inwestycja w relacje Polska-USA. „Strategiczne partnerstwo energetyczne to więcej niż tylko jeden projekt jądrowy” – dodał Brzezinski.

Szkolenia Centrum będą skierowane do szerokiego grona odbiorców, reprezentujących m.in.: uczelnie, instytucje oraz firmy zaangażowane w realizację projektów jądrowych w Polsce. Jak poinformowało ministerstwo klimatu, zainteresowanie udziałem wyraziły uczelnie, spółki realizujące bądź planujące realizowanie projektów jądrowych, instytucje dozorowe jak PAA czy UDT, instytuty badawcze jak Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, Sieć Badawcza Łukasiewicz, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. Zainteresowane są też krajowe firmy z szeroko pojętego łańcucha dostaw i przemysłu w celu przygotowania się w zakresie certyfikacji, kodów, standardów i wymagań jądrowych właściwych dla amerykańskich technologii.

Szkolenia w ramach Centrum – w zależności od ich formy i specyfiki – będą odbywać się online lub stacjonarnie, zarówno w Polsce, jak i Stanach Zjednoczonych m.in. na obiektach jądrowych.

Pierwszą elektrownię w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej wybudować ma konsorcjum amerykańskich firm Westinghouse i Bechtel w technologii AP1000 Westinghouse. Konsorcjum realizuje obecnie kontrakt na zaprojektowanie elektrowni, która ma powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Budowa miałaby ruszyć w 2026 r. Inwestorem elektrowni jest państwowa spółka PEJ.

Równolegle trwają prace nad projektami małych reaktorów modułowych SMR, m.in. w amerykańskiej technologii BWRX-300, których budowę planuje OSGE – spółka Orlenu i Synthosu. (PAP)

Źródło: Nauka w Polsce

Zdjęcie: pixabay