[PODSUMOWANIE] Konferencja „Zielone Ubezpieczenia”

Podziel się tym wpisem:

Pierwsza odsłona konferencji „Zielone Ubezpieczenia” już za nami. W toku debaty eksperckiej, specjaliści ze świata ubezpieczeń, energetyki a także nadzoru ubezpieczeniowego oceniali gotowość rynku ubezpieczeń na zmiany transformacyjne. Konferencja objęta była patronatem medialnym Gazety Ubezpieczeniowej.

Partnerem Strategicznym wydarzenia „Zielone Ubezpieczenia” był PZU.

W trakcie panelu I oceniono, że zabezpieczanie transformacji energetycznej i wyłaniające się nowe obszary ryzyka są wyzwaniem, z którym rynek ubezpieczeniowy jest gotowy się mierzyć. Podkreślono jednak, że nie może on zostawić ludzi i przemysłu wysokoemisyjnego bez ubezpieczenia. Aby przemysł mógł zmierzać w kierunku transformacji, konieczne jest wsparcie rynku ubezpieczeń, również od strony reasekuracji. Niezbędna jest edukacja, która uwyraźni znaczenia „zieloności” dla efektywnego rozwoju „zrównoważonego”. Działaniem sprzyjającym funkcjonowaniu rynku w kierunku zrownoważoności może byc również uproszczenie i ujednolicenie ram regulacyjnych wokół definicji zrównoważoności, zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym. 

W panelu II prelegenci podkreślali skalę wyzwań, z jakim musi się zmierzyć rynek energii, tak aby z powodzeniem przejść transformację. Przedmiotem dyskusji były także nowe aspekty ryzyka aktuarialnego – ryzyka technologicznego, związanego zarówno z użytkowaniem przemysłowych firm wiatrowych offshore, instalacjami PV, a także magazynami BESS oraz elektromobilnością. Paneliści wskazywali, że we wsparciu transformacji istotną rolę dla rynku ubezpieczeń ma do odegrania również sektor kapitałowy.

Przytoczono także wyzwania związane z szacowaniem ryzyka katastroficznego i modelowaniem go w ramach nowych, zrównoważonych produktów ubezpieczeniowych. Konferencja „Zielone Ubezpieczenia” może być zatem przyczynkiem do refleksji nad gotowością rynku ubezpieczeń do mitygowania ryzyka związanego z zieloną transformacją, a artykułowane w jej toku tezy – dobrym nakreśleniem kierunku działań.